Tirpák lakodalmas

Október 8-án nagyszabású, a város néptánc csoportjainak összefogásával megvalósuló Tirpák Lakodalmas lesz a Sóstói Múzeumfaluban. A tirpák hagyományokat bemutató rendezvény a régi szokásokat, táncokat és gyakorlatokat eleveníti fel.

A tirpák lakodalmas, a hapsz jellegzetes dallamaira gyakoroltak a táncosok Kácsor István és Kácsor- Ignácz Gabriella koreográfus- házaspár vezetésével a Kölyökvárban. Már az októberi nagy eseményre készülnek, amikor is egy héten át visszamennek a táncosok az időben és felelevenítik a tirpákok lakodalmas hagyományait. Ágoston Ildikó, a Szabolcs Néptáncegyüttes táncosa, az Egyesület elnöke vállalta magára a szervezési feladatokat. Neki segítenek a Nyíregyházán működő táncegyesületek, és szakemberek, például dr. Bodnár Zsuzsanna néprajzkutató, a Generációk Mandabokori Kulturális és Szociális Egyesülete, akik a tirpák gasztronómiáról gondoskodnak az októberi eseményen. Mellettük a Tirpák Citera és Népi Zenekar a népi énekre figyel, a Tirpákok Lakosságáért Egyesület pedig hozza majd tánckarát és lovasait, az Evangélikus Egyház pedig az eredeti tirpák esketést eleveníti fel a Múzeumfalu templomában. Az eseményen fellép majd a Szabolcs Néptánc Egyesület apraja-nagyja és a Művészeti Szakközépiskola táncosai is.

Cikk folytatása: http://www.nyiregyhaza.hu/velunk-elo-hagyomanyok-tirpak-lakodalmas-2016-07-15

Régészeti nap a múzumban

Jakab Attila beszél a programokról. Nézd meg a videót!