Ifjúsági csere a Mustárházban

2016. július 13-19. között 7 ország fiataljai találkoztak egy Erasmus+ ifjúsági csereprogram keretei között a nyíregyházi Mustárházban. A csere központi témája a fiatalok bevonása, aktivizálása volt, különös tekintettel a hátrányos helyzetű és az ún. NEET fiatalokra.

A NEET kifejezés azokra a fiatalokra értendő, akik sem oktatásban, sem képzésben, sem pedig a munkaerőpiacon nem találhatóak meg, szinte “láthatatlanok” a társadalom számára, így bevonásuk és aktivizálásuk kiemelten fontos. Az egy hetes csere ideje alatt a fiatalok egy facilitátor segítségével és a nem-formális módszerek felhasználásával megismerkedhettek a hátrányos helyzetű és NEET fiatalok fogalmával és az ő felkeresésük és bevonásuk fontosságával; kerekasztal-beszélgetések és csoportmunka keretein belül megvizsgálhatták, hogy milyen módszerek és jó példák léteznek ezen fiatalok felkeresésére, a közösségépítésre és a fiatalok társadalomba való aktív bevonására.

A nem-formális munkamódszerek, játékok segítségével a kezdeti gátlások oldódtak, sikerült „megtörni a jeget” és közelebb hozni egymáshoz a résztvevőket, megismertetni őket egymással. A csoportbeszélgetések, közös feladatok, együttgondolkodás és az interkulturális estek alkalmával sokat megtudtak egymásról a hét ország fiataljai, ötletet cserélhettek és oszthattak meg egymással. A feladatokon és csoportbeszélgetéseken túl, ami még jobban összekovácsolta a csoportot, az a közös programokon való részvétel élménye volt, ugyanis a csere programjába természetesen sikerült szabadidős tevékenységet is csempészni, így lehetőség nyílt meglátogatni a nyíregyházi Aquarius Élményfürdőt és a Nyíregyházi Állatparkot is, ami nagy népszerűségnek örvendett a résztvevők körében.

A csere célja, hogy a fiatalok jobban megismerjék egymás kultúráját, és hogy közösen, együtt gondolkodjanak és tervezzenek, maximálisan megvalósult. Sikerült megalapozni kapcsolatokat, elindítani együttműködéseket és egy életre szóló élményt szerezni a cserén résztvevő fiataloknak.

Mustárház

Fontos dátumok a 018/2019-es tanévben

Mikor lesznek az iskolai szünetek, a fontos felmérések, az őszi és a tavaszi...

Ingyen hitelt vehetnek igénybe a gazdák