A TETOVÁLÁS MŰVÉSZETÉNEK SZERELMESE

A TETOVÁLÁS MŰVÉSZETÉNEK SZERELMESE

Mindössze huszonhat éves a nyíregyházi Mushó Alexandra, de alkotásai már rengeteg ember testéről köszönnek vissza. A tetoválóként dolgozó lány életében már gyermekként is jelen volt ez a művészeti ág, a rajzolás pedig örökös szenvedélye. És, hogy milyen érzés nőként érvényesülni egy ilyen szakmában, valamint mekkora felelősséggel is jár egy „örök ékszer” elkészítése – most elárulja Nekünk.

–  Hat évvel ezelőtt adódott egy olyan lehetőség, hogy kipróbálhattam a tetoválást, és azonnal magával ragadott ez a világ. A nagynénémre került egy koponya minta rózsákkal ötvözve, és pillanatokon belül tudtam, hogy ezzel szeretnék foglalkozni. A rajzolás mindig jelen volt az életemben, azonban a Vásárhelyi Pál Építőipari és Környezetvédelmi-Vízügyi Szakközépiskolájában még építészmérnöknek készültem – mesélte nevetve Alexandra a belvárosban található Glamour Studioban, ahol a különlegesebbnél különlegesebb alkotásai is készülnek.

 

HUSZONHÁROM ÉVESEN KEZDTE

 

– Mikor dőlt el, hogy tényleg a tetoválás az, amivel foglalkozni szeretnél?

– Úgy három évvel ezelőtt tudatosodott bennem az, hogy tényleg jó az, amit csinálok, hiszen egyre többen és többen kerestek meg azzal, hogy készítsek számukra tetoválást. Ekkor dőlt el, hogy tetováló leszek, másfél éve pedig itt, a Dózsa György utca 7. szám alatt található Glamour Studioban tevékenykedek.

 

– Felelősséggel is jár az, hogy tetoválsz, hiszen a vendégeid egész életükön keresztül viselik majd az általad készített mintát. Te hogyan éled meg ezt?

– Számomra fantasztikus érzés, az pedig főleg, amikor meglátom a vendégeim arcán, hogy mennyire tetszik nekik az elkészült minta. Rengeteg pozitív visszajelzést kapok, és ez mindig motivál, na meg a visszajáró vendégeim! És kiemelten fontosnak tartom azt is, hogy a tetoválás folyamatos fejlesztést igényel, így jelenleg is egy neves művész, Müller Csaba továbbképzésén veszek részt.

 

FONTOS A BIZALOM

 

– Mennyire igaz az, hogy egy tetováló pszichológus is egyben?

– Nagyon-nagyon! Gyermekként sokat gondolkodtam azon, hogy pszichológiai pályára lépjek… Hát, majdnem sikerült. (nevet) Közvetlen személyiség vagyok, biztosan ezen is múlik, de szinte minden alkalommal azon kapom magam, hogy a vendégeim beavatnak a magánéletükbe, és ez remek érzés. Hiszen megvan a bizalom, és ez minden alkalommal azt sugallja, hogy tanácsadóként is számítanak rám.

 

– Nehezebb nőként érvényesülni ebben a szakmában?

– Egyre inkább azt veszem észre, hogy sokan pont azért választanak engem, mert nő vagyok. A hölgyek főként, hiszen adott esetben egyszerűbb leöltözni, fesztelenebb a hangulat. A másik nem képviselői pedig hihetetlenül vicces módon arra szoktak panaszkodni, hogy a férfi tetoválók erősen törlik a bőrfelületet és „agresszívebben” dolgoznak. (nevet) Hogy ebből mennyi az igaz, azt nem tudom, de azt is hallottam már férfi vendégeimtől, hogy menő az, hogy nő vagyok!

 

MI A HELYZET A FÁJDALOMMAL?

 

– Sok helyről hallható, hogy a férfiak fájdalomküszöbe alacsonyabb a hölgyekénél. Mennyire tartod helytállónak ezt az állítást?

– Ez szerintem leginkább egyénfüggő. Tapasztaltam már nőknél és férfiaknál egyaránt, hogy kevésbé tolerálták a fájdalmat, azonban legtöbbször az életkor is beleszól a dologba. Tizennyolc év alatt is lehet tetoválást készíteni szülői felügyelettel, és nekem is volt már több fiatalkorú vendégem, akik kifejezetten rosszul viselték a tetoválás okozta érzést. Többek között ezért is ajánlom, hogy várják meg a fiatalok a tizennyolcat, na meg ott a mintaválasztás kérdése… Ha már csak abba belegondolok, hogy én milyen tetoválásokat csináltattam volna tizenévesen… (nevet)

 

– Apropó! Neked vannak tetoválásaid?

– Két tetoválásom van, plusz a sminktetkók. Az első tetoválásom egy pávatoll a bokám belső részén, ami az állatok iránti szeretetemet jelképezi, a második pedig egy védelmi szimbólumokat tartalmazó ábra. Minden tetoválásomat én készítettem, nem szívesen bíztam volna másra, úgyhogy ez külön kihívás volt számomra.

 

AZ INDIAI ÉS MANDALA MINTÁK AZ ABSZOLÚT BEFUTÓK NÁLA

 

– Milyen minták tartoznak a kedvenceid közé?

– A realisztikus tetoválások a kedvenceim, valamint az indiai, mandala és állat minták. Magamon nem tudok sok színt elképzelni, másokon viszont a színesek a favoritjaim, ezekbe még több életet tudok vinni. Az általam készített munkák közül egy indiai mintás elefánt és fából kirajzolódó arc a kedvenc.

 

– Milyen tanácsokat adnál a tetoválást készíttető fiatalok számára?

– Nem csak az a fontos, hogy jó tetoválóművészt válasszunk, hanem az is, hogy megfelelően kezeljük az elkészült munkát. Hiszen ha nem figyelünk rá, sokat ronthatunk a minőségén, így legalább két hétig tartsuk be a szabályokat. Két-három napig fóliázzunk, használjuk a tetoválók által ajánlott kenőcsöt, öblítsük le minden újrakrémezésnél, kerüljük a szoláriumot, szaunát és a fürdőzést.

 

Farkas Fanni

Fotók: Mushó Alexandra

 

#kapcsolódó