MEGYÉNK EGYIK ELDUGOTT GYÖNGYSZEME

Véletlenül bukkantunk rá a Nyíregyházától 85 kilométerre található Nemesborzova településre, ahol a lenyűgöző történelmi fa harangláb mellett elautózva azonnal meg is álltunk…

– A Borzova helységnév szláv eredetű, jelentése: nyírfás, nyíres.  A Nemes előtag azzal kapcsolatos, hogy egykor a faluban sok kisnemesnek volt birtoka, úgynevezett kuriális, azaz kisnemesi község volt – tudtam meg a Túr folyó közelében fekvő településsel kapcsolatban.

KÖZEL NÉGYSZÁZ ÉVES HARANGTORONY

Az elsődleges ok, amiért megálltunk Nemesborzován, a lenyűgöző és monumentális fa harangtorony volt, melyről a helyiek, és a település hivatalos honlapjának segítségével számos információval szolgálhatok. Egyes kutatók szerint 1680-ra, mások szerint 1794-re datálható az építése, és közel 60 köbméter faanyagot használtak fel a munkálatok során. Az impozáns torony mellett található a község megkapóan szép, neo-barokk stílusú református temploma, mely 1800 és 1810 között épült. A belső tereit is érdemes megtekinteni, hiszen rokokó stílusú szószéke és az egyetlen nyírfából kifaragott Mózes-szék párját ritkítja. Ha pedig a templomból kilépve átsétálunk a főutca túloldalára, ott találjuk a nemesborzovai Tájházat és Helytörténeti Gyűjteményt, mely a község hagyományos építkezését reprezentálja.

Farkas Fanni

Fotók: Kohut Árpád

Mondd el véleményed!

Töltsd ki a kérdőívet!

Készíts kreatív szendvicset

Főtt tojásból egérke! Igen könnyű elkészíteni. Próbáld ki te is!