Vihar a Marson

Vihar a Marson

Soha nem tapasztalt pokol szabadult el a Mars felszínén

Az Opportunity már 15 éve rója a vörös bolygó végtelen útjait, a szívós robotot eredetileg egy 3 hónapos misszióra küldték oda, de kicsit sikerült ezt azóta túlteljesíteni.

Az Opportunity az elmúlt napokban épp a Kitartás-völgyében (Perseverance Valley) bóklászott, amikor kis túlzással feje tetejére állt a világ. A NASA hónap elején észlelt egy jókora vihart, azonban az azóta olyan méreteket öltött, hogy gyakorlatilag ellehetetlenítette a marsjáró hosszútávú energiaellátását. A szél ugyanis alaposan felkavarta a port, amely eltakarja az eget, és mivel az Opportunity napenergiával működik, ez nem sejtet túl sok jót. Ezért be is kapcsolták a vészüzemmódot, hogy minél tovább húzza napfény nélkül, ami nemcsak energiaellátása miatt rázós, hanem azért is, mert a Mars alapból egy hideg bolygó, és ha túlságosan lehűl a szerkezet, akkor is le lehet húzni a rolót.

Az Oroszország-méretű vihar (bizony) közben még brutálisabb lett, már nagyjából 41 millió négyzetkilométeren tombol, ami már akkora, mint Ázsia, vagy marsi mércével mérve, a bolygó felszínének már egynegyede érintett a pokolban, amelyhez foghatót a tudósok még soha nem tapasztaltak a vörös bolygón.

Így talán még a bolygó másik felén kószáló Curiosity marsjáró is veszélybe kerülhet – bár mivel az nem napenergiával működik, ezért nagyobb eséllyel úszhatná meg a dolgot. Ha a Marsjáró központi rendszere úgy ítéli meg, hogy a napelemek nem töltődtek fel, folytatja a téli álmát. Az Opportunity viszont már egy ideje elérhetetlen, és elnézve a vihar méretét és intenzitását, kérdéses, hogy ki tudja-e húzni a gépezet addig energiával, amíg újra kisüt a Nap.

fotó:illiusztáció, internet

forrás:Player, Noizz.hu

#kapcsolódó

Helyi hírek  Külföldi tanárok, orvosok és cserediákok jártak Nyíregyházán

Helyi hírek Külföldi tanárok, orvosok...

Az AFS a világ legrégebbi és legnagyobb csereprogram szervezete. Segítségével...

Nap képe

Nap képe

Kohut Árpád képe