Ismét béremelést hozott az új év a pedagógusoknak, a tavalyi 32,2 százalékos emelkedés után 2025 januárban újabb 21,2 százalékkal nő a tanárok fizetése.
Fizetésemelés a pedagógusoknak
A Belügyminisztérium köznevelési államtitkára úgy fogalmazott, céljuk a 844 ezer forintos pedagógus átlagbér elérése. A pályakezdő gyakornokok bére 2025-ben legalább 640 900 forintra emelkedik, ez 2010-ben 129 500 forint volt. A természettudományos szakok tanárai a tavaly már biztosított 2+4 százalékos többlet helyett idén már 2+7 százalékkal magasabb illetményt kapnak. Nagyobb mértékben emelkedik a fizetése azoknak is akik, hátrányos helyzetű gyermekekkel foglalkoznak, hiszen arányosan nő az esélyteremtési illetményrész mértéke. A felzárkózó vagy kedvezményezett településen tanítók bérének továbbra is 20 százalékkal magasabbnak kell lennie – tette hozzá Maruzsa Zoltán.
Lakhatási támogatások
A lakhatási támogatások körében is változások léptek életbe január elsejétől. A jogszabályalkotó a megváltozott környezetre reagál, amikor különböző könnyítéseket vezet be a rendszerbe – így nyilatkozott Pásztor Szabolcs, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány kutatási igazgatója. A magyar lakástámogatási rendszer egyik legfontosabb eleme ebben az évben is a CSOK Plusz lesz.
„Korábban megfigyelhető volt az, hogy a támogatás eredményeképpen a kereslet oldal erősödött és most az új intézkedések eredményeképpen megpróbálja a jogszabályalkotó a kínálat oldalt is megmozgatni és így hozni új lendületbe a lakáspiacot összességében. Azonban nem ez az egyetlen lakáspiacot érintő változás, nagyon fontos még az is, hogy a falusi CSOK és a vidéki otthonfelújítási program esetében is van érdemi változás, a kormányzat egyértelműen érzékelte azt, hogy van egy fajta lakhatási válság Magyarországon és erre vonatkozóan hozott, illetve hoz új intézkedéseket”
– mondta Pásztor Szabolcs.
A legfeljebb 50 millió forint összegű CSOK Plusz hitelt használ lakás vásárlásra, új építésű ingatlan vásárlására, építésre és bővítésre is fel lehet használni, valamint kombinálható a falusi CSOK-kal, a babaváró hitellel és piaci lakáshitellel egyaránt. A támogatott hitelt kizárólag házaspárok igényelhetik, a pár nő tagja nem lehet idősebb 40 évesnél, valamint legalább egy gyermeket is vállalniuk kell, korábban született gyermekekre nem érvényesíthető a CSOK Plusz.
Nőtt a korhatár
A KSH 2023-as adatai szerint az először házasodó férfiak átlagéletkora 33.5 év volt, a nők esetében körülbelül 31 év volt. Erre is reagálva emelkedett meg a babaváró hitelt igénylő nők korhatára a korábbi 30-ról 35 évre 2025-ben – tette hozzá Pásztor Szabolcs. A babaváró hitel a futamidő első 5 évében egy kamatmentes kölcsön, ráadásul a kamatmentesség véglegessé válik, amennyiben ezen időszakon belül gyermeke születne a házaspárnak.
Már igényelhető a munkáshitel
Január elsejétől elérhetővé vált a munkáshitel is. Azok a 17 és 26 év közötti fiatalok vehetik igénybe, akik nem tanultak tovább, hanem munkába álltak, legalább heti 20 árban dolgoznak alkalmazottként vagy vállalkozóként. A munkáshitel maximális összege 4 millió forint, a futamideje maximum 10 év, továbbá kamatmentes, ha a fiatal legalább öt évig Magyarországon marad, és ez idő alatt a munkaviszonya is fennáll. A futamidő alatti gyermekvállalás további kedvezményekre jogosítja a női igénylőket. Az első gyermeknél két évre fel lehet függeszteni a törlesztést, a másodiknál szintén jár ez az engedmény, sőt a fennálló tartozás felét el is engedik, a harmadik gyermek után pedig a teljes tartozást elengedi az állam. A feltételek és konstrukciók eltérőek a különböző bankoknál, ezért érdemes tájékozódni, mielőtt bármelyik bank ügyfélszolgálatát felkeresik.
Lakhatási támogatás
A 35 év alattiak lakhatási támogatást is kaphatnak a munkáltatóktól január elsejétől. A havi 150 ezer forintos összeget lakbérre vagy lakáshitel törlesztésre is fordíthatják. A munkáltató számára azért kedvező ez a juttatási forma, mert az adózása hasonló a SZÉP-kártyáéhoz. A támogatás felhasználása egyszerű, lakáshitel-törlesztés esetén a bankhoz érkezik az összeg.
Szerző: Nagy Boglárka