Nemesek a kormányzati célok és elképzelések, csakhogy az előttünk álló 2025-ös esztendő számos buktatót és bizonytalansági tényezőt ígér – mondta a hirado.hu-nak Lentner Csaba, miután Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter bejelentette, hogy a kabinet intézkedései hatására az infláció idén 3,2 százalékos szintre mérséklődik. A szakértő ugyanakkor kiemelte azt is, hogy az erősen nyitott magyar gazdaság rendkívül sebezhető. Pozitívumként említette, hogy a világgazdaságban idén nem várható olyan erőteljes és mindenre kiterjedő általános válság, mint például a Covid-vírus karantént hozó, és ezzel mindent leállító idejében volt, a nemzetközi tényezők azonban továbbra is erőteljesen befolyásolják a hazai gazdaság helyzetét.
Lentner Csaba nemcsak a gyengén teljesítő német gazdaságot vagy az elszálló európai energiaárakat említette, de a forint elleni spekulációs támadást is felhozta.
Ez utóbbi kapcsán elmondta, hogy nemzeti valutánk ellen tőzsdei spekulatív támadás zajlik. Mint fogalmazott: „Azok az üzleti körök, amelyek a magyar gazdaságot politikai szempontok alapján is figyelik, arra spekulálnak, hogy hazánk nem kap több pénzt Brüsszelből. Érdekükben áll, hogy beszűküljön a magyar gazdaság mozgástere, mert a tőzsdén hatalmas nyereséget realizálhatnak a forint gyengüléséből.”
A hirado.hu megemlítette a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss keletű inflációs jelentését. Eszerint novemberben az ipari termelés három százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. A feldolgozóipar döntő többségében mérséklődtek a mutatók, legnagyobb visszaesést a járműgyártás produkált.
Lentner Csaba a KSH adatai kapcsán kifejtette, hogy a kormány szerinte helyes intézkedéseket tett.
Meghirdette a Demján Sándor-programot, melytől a közgazdász nemcsak gazdaságerősítő, de fogyasztást élénkítő hatást is vár. Ez utóbbira a fizetések folyamatos megemelése is ösztönzőleg hathat. A közgazdászprofesszor szerint a kifulladó német gazdaság negatív hatását ellensúlyozhatja a keleti piacokról származó tőkebefektetés, mint például a BYD, vagy a közel kilencszáz új munkahelyet teremtő kínai Xinzhi ötvenmilliárd forintos hatvani nagyberuházása, valamint az Egyesült Államokkal újraéledő gazdasági kapcsolat.