SZÁZKÉT ÉVE TÖRTÉNT AZ ÖRMÉNY GENOCÍDIUM

SZÁZKÉT ÉVE TÖRTÉNT AZ ÖRMÉNY GENOCÍDIUM

Emlékezzünk közösen az örmény genocídium áldozataira!

1915 és 1917 között a tudományos források szerint 600-800 ezer örmény került erőszakos kitelepítés alá, sokukat lemészárolta az Oszmán Birodalom ifjútörök kormánya. – Az antant Gallipolinál történt partraszállása után, 1915 áprilisában született meg a végleges döntés az örmények kiirtására. Irányításával Shoukrie oktatási minisztert bízták meg, akinek munkáját Talaat belügyminiszter felügyelte. Az akciósorozat Isztambulban indult április 24-én az örménység vezetőinek, elsősorban az értelmiségiek deportálásával. Az első áldozatok között volt Komitasz, a szerzetes-zeneszerző, aki egész életét az örmény egyházi zene tanulmányozásának szentelte, valamint Siamantó, a híres költő is – olvasható a Rubicon történelmi magazinban.

 

Ma százkét éve.

 

A népirtás ötvenedik évfordulóján, 1965-ben egy teljes napon át tartó tömegtüntetés kezdődött az akkor még a Szovjetunióhoz tartozó Jerevánban, azzal a célkitűzéssel, hogy elismertessék a szovjet hatóságokkal az örmény genocídiumot. Rá két évre a jereváni Cicernakaberd dombon, a Hrazdan folyó felett elkészült az emlékmű, melyet azóta is minden év április 24-én százak keresnek fel, hogy virágokat helyezzenek el az örökmécses körül.

 

A 44 méter magas központi oszlop az örmények nemzeti újjászületését jelképezi. Mellette tizenkét táblát helyeztek el kör alakban, melyek a tizenkét elvesztett − ma Törökországhoz tartozó − tartományt szimbolizálják, a kör közepén pedig örökmécses lobog.

 

Farkas Fanni

#kapcsolódó

Karácsony a Krúdyban

Karácsony a Krúdyban

Az év utolsó tanítási napja, amit végre viszonylag legálisan el lehet lógni....

Emlékezzünk meg közösen az Aradi Vértanúkra!

Emlékezzünk meg közösen az Aradi Vértanúkra!

Nyíregyháza Megyei Jogú Önkormányzata, az Evangélikus Kossuth Lajos Gimnázium...