Jenei Marcell Koppány és a Mediball

Jenei Marcell Koppány és a Mediball

Jenei Marcell Koppány vagyok 18 éves, az Arany János Gimnázium Általános Iskola és Kollégium diákja a 11. évfolyamon. Igaz az érettségi itt van a nyakamon én mégis olyan szabadidős programokat választottam magamnak, amit a velem egykorú diákok 99%-a nem választana, főleg nem ilyen összeállításban.

Az első szabadidős tevékenységem az egy sport lenne, bár ha jól tudom még jogilag Magyarországon nem az csak mozgásforma. A sport, aminek a központja Nyíregyháza és szerintem százalékos arányban itt ismerik a legtöbben, és ez nem más, mint a Mediball.

A másik út, amit választottam magamnak az a robot programozás, pontosabban közel egy éve kezdtem el részt venni egy tehetséggondozó szakkörben ahol lehetőségem adódott részt venni a Magyar Ifjúsági Robot Kupán, amit szintén Nyíregyházán rendeztek meg.

Kezdetben Kung-fu edzésre jártam, szerencsére pont a legjobb embernél ahhoz, hogy elsők között ismerhessem meg a Mediball-t.

Elsők között szerzett edzői képesítést édesapám is, aki saját kis csapatunkat, közöttük engem és a húgomat is felkészít bemutatókra és versenyekre.

A Mediball alapjai a körkörös mozgások, amik a Thai chi alapjai is. Szerencsére olyan emberek kezdték el ezt a sportot űzni, akik képesek voltak továbbfejleszteni azt.  Ezen okból elkezdődött a két ütő két labda oktatása, ami tovább gondolása a mediballnak mind két kéznek külön kell mozognia így a két agyfélteke képes külön mozogni. Ez most a sport egyik legnehezebb része és ez az én irányzatom.

Lehetőségem lesz részt venni a 9. Mediball Országos Bajnokságon 2016 április 15-én, ez számomra is a 9. bajnokság lesz. Már várom az új és régi versenytársaim mozgását.

A másik szabadidős tevékenységem egy kicsit másabb részét mutatja meg a világnak.

Közel 1 éve találtam rá a Nyíregyházi Egyetemen (akkoriban még főiskola) egy tehetséggondozó szakkörre ahol a kezdetben Lego roobotokat raktunk össze és programoztuk őket különféle feladatokra. Ilyenek például a vonalkövetéses menekítés, amikor végig kell menni egy akadály pályán egy fekete vonalat követve. Vagy ennek a továbbfejlesztett változata, amikor nincsenek vonalak helyette csak falak, amihez távolságszenzort kell használni és annak segítségével megtalálni a hőt kiadó testeket, amik áldozatokat szimulálnak. De van robot foci is, ahol 2 csapat két-két robottal kergetik az infravörös jeleket kiadó labdát a gólvonalon túlig. Van egy színpadi előadás is ahol a robotok táncolhatnak vagy akár történetet adhatnak elő.  3 éve kezdődött el egy új versenytípus, ami egy virtuálisan folyó robot szimuláció, neve CoSpace .

2015-ben a Magyar Ifjusági Robot Kupán első helyezett lettem. Nagy meglepetésünkre egy világversenyen a program, aminek a programozásának olyan 95%-át én csináltam elérte a negyedik helyezést. Kaptunk egy meghívást a 2016 március 18-án megtartott Angol CoSpace versenyre, ami Ipswich-ben a BT telekommunikációs vállalat fejlesztő parkjában az Adastral park-ban került megrendezésre. A kijutásban sokat segített az, hogy sikeresen megnyerték a csapat tagjai az Emberi Erőforrások Támogatáskezelő  és a Nemzeti Tehetség Program pályázatát, aminek segítségével eljuthattunk a versenyre és elhozhattuk az 5. helyezést.
Ipswic-ben lévő verseny nagyon tanulságos volt számunkra. Egy héttel az út előtt kaptunk egy meghívást az egyik robotikát tanító tanártól, hogy szeretettel várnak a Holbrook-ban lévő iskolájukba. Megismerhettük az ottani kisiskolások életét és tarthattunk egy Magyar órát is. Az előadásunkat rövidre terveztük prezentáció segítségével, de mégis kitartott egy egész tanórán keresztül. A gyerekek érdeklődve hallgatták mondandónkat Budapestről, Nyíregyházáról, hagyományos ételekről, sőt még a legalapvetőbb magyar szavakat is nagy odaadással próbálták kimondani. A nap végére mindkét fél tanult egy keveset a másik hagyományairól. 

Mivel külföldről érkező csapat voltunk ezért rengeteg szervezőt érdekelt kik is vagyunk mi. A nap végén nem csak az 5. helyet hoztuk el, hanem egy oklevelet is, amellyel feltörekvő csapatunkat díjazták.

#kapcsolódó