A világban 500 millió légúti allergiában szenvedő beteget regisztráltak. A felnőtt, munkaképes lakosság 40 százaléka szenved az ismert tünetektől. A duzzadt nyálkahártya, az orrfolyás, a viszkető szem és egyéb kellemetlenségek persze nemcsak nyáron, bizonyos növények esetében enyhe télidőben is jelentkeznek.
- Az allergia nem egy egyszerű, banális megbetegedés, mint először gondolnánk. Az egész szervezetet érinti. Ez egy olyan típusú betegség, ami a beteg életminőségét, alvását, társas kapcsolatait, a hétköznapjait befolyásolja. Mivel igen sok fiatalt, felnőttet érint, akár a munkaképesség csökkenés, a táppénzre menés száma miatt igen magas társadalmi következményeket von maga után - mondta dr. Csajbók Valéria tüdőgyógyász, allergológus főorvos.
Fontos, hogy az illető tudjon a betegségéről. Orvoshoz menjen, tisztában legyen a panaszait kiváltó növény biológiai ritmusával, használja gyógyszereit és alkalmazza a szükséges kezelést! Ezeken túl tanácsos csak egyéb kiegészítő, természetes terápiát alkalmazni. A légúti allergia bármely életkorban előforduló, genetikai alapon kialakuló betegség.
- Van a szénanátha, az orrfolyás, a tüsszögés, a szemviszketés és a könnyezés. Ez az egyszerűbb formája, illetve van az asztma. Az asztmának van egy egészen enyhe és egy egészen súlyos formája. Akár gépi lélegeztetésig menő asztmás tüneteket is okozhat egy allergia - így szól a főorvos figyelmeztetése.
A légúti allergiás megbetegedések gyógykezelésében hosszú idő óta lényegi változás nincs. Mind a genetikai, mind a klinikai lefolyását tökéletesen ismerik a szakemberek, tehát optimális módon történhet a gyógyszeres kezelés. Hazánkban a világon megjelent legújabb és legkorszerűbb gyógyszerekhez is hozzájuthatnak.
Az Országos Közegészségügyi Intézet másodfokú riasztása nem érinti az egészségügyet, csupán a mezőgazdaságban dolgozó, vagy a megelőzéssel foglalkozó szakembereknek ad feladatot.
A parlagfű várhatóan országszerte magas, illetve nagyon magas koncentrációja miatt naponta frissülő információt találnak az érintettek a polleninfo.oki.hu oldalon.
(Fotó: internet)