Kizárólag a hitelekre, lakáshitel, személyi kölcsön, Babaváró hitel, áruhitel, hitelkártya, lízing, vonatkozik a hitelmoratórium a Magyar Nemzeti Bank állásfoglalása szerint, így az nem terjed ki a hitelhez kapcsolódó biztosítási szerződésekre.
A bankok különbözőképpen kezelik a hitelfedezeti biztosítás díjfizetését a hitelmoratórium ideje alatt. Van olyan pénzintézet, amely szerint a fizetési halasztás ideje alatt is fizetni kell a biztosítás havi díját, míg más bank szerint erre is vonatkozik a moratórium, miközben a biztosítás továbbra is él – közölte a hirado.hu-val a Bankmonitor.hu.
Ez áll a kormányrendeletben
A kormányrendeletben az olvasható, hogy „A szerződések teljesítési határidejének módosulása a szerződést biztosító járulékos és nem járulékos mellékkötelezettségeket is módosítja, függetlenül attól, hogy a mellékkötelezettséget szerződésbe vagy egyoldalú jognyilatkozatba foglalták a felek.” A kérdés ez alapján az, hogy a hitelfedezeti biztosítás vajon a szerződést biztosító járulékos és nem járulékos mellékkötelezettségnek minősül-e?
Mit mond az MNB?
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) állásfoglalása szerint a 47/2020. kormányrendelet alapján a hitelmoratórium a hitelszerződésekre terjed ki, azaz a – hitelhez kapcsolódó – biztosítási szerződések alapján fizetendő kötelezettségekre nem vonatkozik. Tehát függetlenül attól, hogy a biztosítási szerződés alapján fizetendő összeget a hitelező szedi be, jellemzően csoportos hitelfedezeti biztosításnál, vagy a fogyasztó önállóan fizeti pédául egyéni hitelfedezeti biztosítás formájában, azt a moratórium alatt is meg kell fizetni.
Az egyes biztosítási események a moratórium időszaka alatt is bekövetkezhetnek, így például a haláleseti kockázati biztosítási díjat már csak azért is indokolt és szükséges fizetni, mert a biztosítási szolgáltatás a teljes tőketartozásra kiterjed, az pedig attól függetlenül fennáll, hogy ténylegesen – a moratóriumra figyelemmel – történik-e törlesztés vagy sem.
Éppen ezért a Bankmonitor.hu szerint nagyon fontos, hogy az adósok a hitelmoratórium során is rendezzék a biztosítási díjaikat, és csak abban az esetben függesszék fel annak fizetését, ha a biztosítójuktól ezzel kapcsolatban kifejezetten azt a tájékoztatást kapták, hogy a szüneteltetés alatt is él a biztosítási szolgáltatásuk.
Erre jó a hitelfedezeti biztosítás
A hitelfedezeti biztosítás lényege, hogy a biztosítótársaság részben vagy egészben kifizeti a hitelfelvevő terheit, ha ő a hitel futamideje alatt elveszítené a munkáját vagy a keresőképességét, esetleg maradandó egészségkárosodást szenvedne, esetleg meghal.
A haláleseti és egészségkárosodási térítés azt jelenti, hogy a biztosító az adós teljes fennálló tartozását rendezi a banknak, míg átmeneti nehézségek, például munkanélküliség, keresőképtelenség, esetén a havi törlesztőrészletek ideiglenes átvállalása történik.