Így néz ki a tervezés alatt álló monitoring rendszer programterve

Így néz ki a tervezés alatt álló monitoring rendszer programterve

Közismert, hogy Nyíregyháza Megyei Jogú Város Önkormányzata nagy kiterjedésű ipari övezet kialakítása mellett döntött.

A Déli Ipari Parkba betelepülő üzemek működése során a lakosság egészségének védelme érdekében fontos az ipari tevékenység hatásainak, a hatások mértékének nyomon követése, a jogszabályi és hatósági követelmények teljesülésének ellenőrzése. Az önkormányzat elkötelezett a témában, és zöldszemlélettel várja a munkahelyteremtő világcégeket. A következő részekben összefoglaljuk, hol tart a levegő, szennyvíz, csapadékvíz, felszíni víz, talaj és talajvíz monitoring rendszerének előkészítése, megvalósítása. Elsőként a levegőminőségi (immissziós) monitoring rendszert vesszük górcső alá, a tervező FőMTERV Zrt. és az általa bevont szakemberek közlése alapján.

Az önkormányzat a fejlesztés alatt álló ipari terület környezetében egy levegőminőségi (immissziós) monitoring rendszer megvalósítását tűzte ki célul. A létesítmény környezetének levegőminőségi állapotát egyrészt a térségi háttérszennyezettség, másrészt a környékbeli helyi forrásokból származó légszennyező anyagok légkörbe jutása határozza meg. Például Nyíregyháza város forrásai (üzemek, közintézmények, lakóházak légszennyező hatása, a gépjárműforgalom emissziója, ipari területek üzemeinek kibocsátása), illetve a közelben elhaladó M3-as autópálya.

A levegőminőség jelenlegi állapota

Mindezek következtében az ipari parknak és környezetének jelenlegi levegőminősége elsődlegesen a területen már jelenlévő ipari tevékenységből származó emisszióval és a térségi háttérszennyezettséggel, továbbá a városi üzemek és egyéb közeli objektumok, valamint a közúti forgalom helyi légszennyező hatásának mértékével jellemezhető. Légszennyező hatást gyakorol még a környező települések lakossági tüzelőanyag-elégetéséből keletkező szén-monoxid, nitrogén-oxidok és a korom, főként a téli fűtési időszakban (porszennyeződés). Továbbá, az alföldi tájra igen jellemző homokos talaj előfordulása miatt a természetes eredetű porterhelés a levegőkörnyezetben.

A monitoring rendszer tervezése

A monitoring rendszer tervezésének alapját – a már felsorolt hatások figyelembevétele mellett – az ipari parkban már jelen lévő cégek tevékenységeire visszavezethető légszennyező anyagok kibocsátásainak feltérképezése jelentette. Jelen esetben az önkormányzat célkitűzéseinek megfelelően a meglévő ipari kibocsátók mellett a tervezett (még nem üzemelő) beruházások várható kibocsátásainak ellenőrzése is a monitoring rendszer célja, ezért az önkormányzat a tervezett ipari kibocsátások felmérését is elvégezte, továbbá rendszeresen végzi a jövőben.

Tervezési adatok

Az ipari parkba jelenleg 3 új, a nyilvánosság előtt is ismert üzem betelepülése tervezett, illetve van folyamatban. A cégektől kapott adatszolgáltatás keretében rendelkezésre álltak a tervezett, új gyárak pontforrásainak tervezési adatai is. Fontos kiemelni, hogy az új üzemeknél az adatszolgáltatás minden esetben a tervezési adatokat tartalmazta, így az adatszolgáltatás keretében rendelkezésre álló műszaki, technológiai adatok felhasználásával határozták meg a vizsgálandó légszennyező komponensek körét.

A mérési pontok meghatározása

A Nyíregyházi Déli Ipari Parkra vonatkozó levegőterheltségi szintet vizsgáló monitoring rendszer végleges helyszíneinek meghatározásához előzetesen olyan vizsgálati pontokat jelöltek ki, amelyeken a modellezéssel számított immissziós koncentrációk részletesen kiértékelhetőek voltak. A vizsgálati pontokat a lakossági egészségvédelem szempontjából kiemelten fontos helyeken (az ipari park környezetében lévő lakott területek), illetve a monitoring tevékenység szempontjából kiemelt helyszíneken (pl. a meglévő ipari létesítmények közelében) határozták meg. A terjedésszámítási eredmények alapján kijelölték a levegőminőségi monitoring rendszer azon lehetséges mérőpontjait, amelyek a jelenlegi és a tervezett állapotra vonatkozóan mérvadóak.

Terv szerint a monitoring rendszer üzemeltetésének kezdetén az alábbi, a környezeti levegőben lévő légszennyező komponensek vizsgálata fog megtörténni:

–      O3, NO-NO2-NOx, SO2, CO, szálló por TSPM/PM10/PM2,5 frakciója és BTEX (benzol, toluol, etil-benzol, xilolok), illetve meteorológiai paraméterek (szélirány, szélsebesség, nyomás, páratartalom, hőmérséklet),

–      3,4-benz(a)pirén, Ni, Co, Mn, Al, Cu, Li és As,

–      NH3, H2S, HF, HCl, N-metil-2-pirrolidon (NMP), Diklór-metán (metilén-klorid), Paraffin (C5-C12) szénhidrogének, etilén-karbonát és etil-metil-karbonát.

Fix és mobil mérőállomások

A vizsgálatok fixen telepített és mobil mérőállomásokban történnek a jövőbeni üzemeltetés során, folyamatos és időszakos méréssel és mintavételezéssel. A paraméterkör tervezetten történő éves felülvizsgálata mindenképpen szükséges, illetve újabb betelepülő cég, vagy technológia esetén.

(Folytatjuk.)

#kapcsolódó

Üzemanyagár-emelés – 600 forint alatt a benzin a jövedékiadó-emelés után is

Üzemanyagár-emelés – 600 forint alatt...

21 forinttal emelkedtek az üzemanyagárak hétfőtől. Ez volt a jövedékiadó-emelés...