Erasmus – A városházán fogadták a különböző országok tanárait

Erasmus – A városházán fogadták a különböző országok tanárait

Erasmus mobilitási programot nyert a Nyíregyházi Szakképzési Centrum Vásárhelyi Pál Technikum.

A pályázatnak köszönhetően december 12-e és 17-e között különböző témákkal ismerkedhetnek meg a programon részt vevő országok tanárai. A találkozó legfőbb célja az volt, hogy a jelenlévők megismerjék egymás környezetvédelmi stratégiáit, melyeket később használhatnak saját hazájukban is.

Középpontban a környezetvédelem

Számos olyan esemény volt idén Nyíregyházán, melyek Erasmus programok segítségével valósultak meg. Minden ilyen pályázat egyik központi eleme a környezetvédelem fontosságára való oktatás és figyelemfelhívás volt. A Nyíregyházi Szakképzési Centrum Vásárhelyi Pál Technikum 2024-ben is elnyert egy Erasmus mobilitási programot. Ennek keretében december 12. és 17. között partnertalálkozót szerveztek a városban. Az ötnapos programon fenntarthatóság, optimális erőforrás-felhasználás és a környezetvédelem témájával ismerkedhetnek meg a pályázat érintettjei. A Csehországot, Spanyolországot, Portugáliát, Törökországot és Magyarországot képviselő pedagógusokat december 16-án, a városházán is fogadták. A Vásárhelyi Technikum koordinátorként vett részt a programon, mely arra is lehetőséget adott, hogy új partnerségi szerződések köttessenek a különböző országok iskolái között.

– Azokat a feladatokat osztottuk fel egymás között, melyeket a 2024–2026-os időszak folyamán szeretnénk megvalósítani. Mint azt a pályázat is sugallja, a környezetvédelem a központi téma. Munkacsomagokon dolgozunk, munkacsomagokat hoztunk létre, ezeknek kreatív, innovatív címeket adtunk, mint például bölcs kertészkedés, bölcs táplálkozás, bölcs utazás, vásárlás, energiafelhasználás. Azt gondolom, ezek a munkacsomagok sugallják azt, mi a megvalósítandó feladat. Természetesen nagyon kreatívan fogunk hozzányúlni ezekhez és a fiatalokat is bevonjuk a feladatokba

– fejtette ki Fabók Judit, a programok koordinátora és a technikum angoltanára.

A Vásárhelyi technikum egyik fő területe a környezetvédelem, melyet a tanulók a 10. évfolyam után speciális szakként is választhatnak az intézményben. Nem véletlen, hogy az iskola már korábban is részt vett olyan Erasmus programokon, melyeknek központi témája a környezetvédelem volt.

Egymás környezetvédelmi szokásairól tanulhatnak az országok

Nyíregyháza városvezetése is sokat tesz az ügy érdekében, több helyszínen is fát ültetnek minden évben, és számos olyan programot valósítanak meg, mellyel ehhez járulnak hozzá. A pályázaton részt vevő partnerországok tanárait dr. Ulrich Attila, a Köznevelési, Kulturális és Ifjúsági Bizottság elnöke köszöntötte, aki elsősorban a város fejlődését mutatta be gazdasági és környezetvédelmi szempontból. Elmondta: azért fontos, hogy a különböző európai országok iskolái összegyűljenek ilyen programok alkalmával, hogy tanuljanak egymástól.

– Hogyha az a világ, melyben élünk, ilyen gyorsan vált irányokat, melyben az embernek muszáj alkalmazkodnia – gondolok itt a zöldkihívásra, környezetvédelemre elsősorban, mely ebben a világban hatványosabban kell, hogy megjelenjen –, akkor sokat kell tennie az egyéneknek is és onnan felfelé mindenkinek. S ez nemcsak Magyarországon, hanem sok más országban, világszerte is igaz. Azért is fontos, hogy együtt dolgozzunk ezen, mert minden ország másképp csinálja, tekintve, hogy más a berendezkedése, szokásjoga, prioritásai. Szerintem nem árt a jó dolgokat egymással megosztani, valamint, ha lehet ezeket adoptálni, mondjuk ide, magyar környezetbe is, akkor azokat érdemes átvenni és hasznosítani

– osztotta meg gondolatait az elnök.

A környezettudatosság kiemelten fontos – erre hívta fel a figyelmet a bizottság elnöke, aki azt is hozzátette, a fiatalokat arra érdemes oktatni leginkább, hogy a gyakorlatban hogyan lehet hasznosítani mindazt, amit ezzel kapcsolatban megtanulnak. Ha pedig a társadalomban egyre többen betartják a környezet védelmének gyakorlati részét, akkor ezzel az önkormányzatok, kormányok munkáját is támogatják.

Szerző: Csatári Jázmin

#kapcsolódó

Rossz fát tesz a tűzre? Kéménytűz lehet a vége

Rossz fát tesz a tűzre? Kéménytűz lehet...

A kéménytüzek veszélyeire hívja fel a figyelmet a katasztrófavédelem.