Tudja, mi történt 72 éve ezen a napon Nyíregyházán?

Tudja, mi történt 72 éve ezen a napon Nyíregyházán?

Ekkor avatták fel az első vidéki rádióállomást!

Az igazsághoz hozzátartozik, hogy a városban már 1933-ban működött rádióadó. Azonban a háborús évek alatt a nyíregyházi antennatornyok megsemmisültek. 1949-ben az akkori kommunista kormány döntötte el, hogy épüljön adó Nyíregyházán. A legendás Marczal János aktív közreműködésével 1952. december 16-án kezdte meg az első vidéki rádióállomás a működését.

A történet előzménye, hogy 1933. június 18-ától az akkori polgármesternek, dr. Bencs Kálmánnak köszönhetően már működött városunkban rádióadó, az ELETÓ-nak nevezett városrészen. Itt most a Wesselényi iskola található. A régi adóépület falán 1993-ban a Távközlés Alapítvány segítségével emléktáblát helyeztek el. Viszont az antennatornyok a második világháború áldozatául estek. A front elől korábban az adóberendezést a Kassa melletti Enyickére szállították el. Így a rádió vételi lehetősége a város lakóinak és a régiónak nehézkessé vált.

„Titkos” építkezés

Az illetékes hivatal 1949-ben határozott, hogy Nyíregyháza és Szombathely városában új adót kell telepíteni. Megbízták a STANDARD gyárat a berendezés legyártására. Egyidejűleg a borbányai városrész akkoriban gyéren lakott területén kijelölték a létesítmény helyszínét. Mint akkoriban minden objektum, úgy az adóállomás építése is titokban kezdődött. Kismotor és Gép Gyár néven próbálták a lakosságot félrevezetni.

ÁVH védelemmel...

A toronyantenna építését, melyet a MÁVAG emberei végeztek, már nem lehetett eltitkolni. Különösen, amikor az ÁVH fegyveresei is megszállták az építési területet... Az adóépületet szigorú minőségi előírások és ellenőrzés mellett építették. Az adóberendezés szerelésében részt vett a nyíregyházi Tóth Alíz mérnöknő, valamint a régi adóállomás dolgozói közül Hegyi János és Gubányi János műszerészek is. Budapestről a kor neves szakembere, Marczal János végezte a beállításokat és hangolásokat az adóberendezésen. Ezt követően 1952. május 1-jén megindult a rendszeres műsorsugárzás az 1251 kHz-es frekvencián.

Ezen a fotón Zentai Mihály a Nyíregyházi Rádió legendás technikai vezetője "simogatja" meg az "antik" készülékek kezelőfelületét. A szakember 2024-ben hunyt el... Élete volt a radiózás. 

Főfeladat a zavarás

Az adóállomás elsődleges feladata a Szabad Európa Rádió vételének zavarása volt. Ezt a tevékenységet a párt 118-as fedőnevű emberének utasítására kellett végezni. Naponta több alkalommal szükséges volt áthangolni a berendezést, hogy kövesse a SZER frekvenciáját. Ez komoly megterhelést jelentett a technikának és a személyzetnek egyaránt. Szerencsére a ’60-as évek elején ezen „áldásos” tevékenység a nemzetközi nyomás hatására megszűnt.

A Nyíregyházi Rádió hosszú éveken keresztül tudósított a város és a megye aktuális eseményeiről. Az általuk készített műsort is a borbányai adóval juttattuk el a hallgatósághoz. Sajnos, 2007. június 30-án a Magyar Rádió bezáratta, így a tevékenysége megszűnt.

#kapcsolódó

ÖKOSuli pályázat Energiatakarékosság címmel

ÖKOSuli pályázat Energiatakarékosság...

A pályázat nyerteseinek átadták a díjakat.

Lengyel-magyar együttműködés a kisgyermeknevelés fejlesztése érdekében

Lengyel-magyar együttműködés a kisgyermeknevelés...

Kezdetét vette a Visegrádi Alap- Partnerség a kisgyermeknevelésben című projekt,...