V. Robot Exatlon – Ügyességi versenyen mérték össze technikai tudásukat az általános iskolások

V. Robot Exatlon – Ügyességi versenyen mérték össze technikai tudásukat az általános iskolások

Több mint 30 csapat vett részt az V. Robot Exatlon ügyességi robotika versenyen.

A Nyíregyházi Széchenyi István technikum felhívására évről évre egyre nagyobb az érdeklődés, idén már nem csak a környező településekről, hanem az ország különböző részeiről is érkeztek diákok. A versenyző csoportok az általuk szabadon épített robottal teljesítettek egy akadálypályát, ezzel bemutatva a csapatok technikai tudását.

A lelkesítő köszöntő után elkezdődött az V. Robot Exatlon a Széchenyi István technikumban. Különböző akadálypályák várták a robotokat az intézmény tornatermében, ahol egymást váltották a fiatal, tehetséges általános iskolások. Programozás, informatika és robotika – erről szólt a péntek az iskolában. Összetett feladatokon keresztül mutathatták meg tehetségüket a diákok, akik lelkesen készültek a találkozóra.

Nagyon sokat programoztunk a versenyre készülve, ki kellett találnunk hogyan működik a labirintus, a vonalkövetés, hogyan kell a labdákat felvenni”

– mesélte Nánási Máté, aki Nyírbátorból érkezett a nyíregyházi versenyre.

Pályaorientáció és tehetséggondozás

A megmérettetés célja elsősorban a tehetséggondozás és a pályaorientáció, így az általános iskolák felső tagozatos diákjait várták a versenyre. Az első Robot Exatlont 2019-ben rendezték meg, akkor még hét csapat jelentkezett a versenyre. Azóta már nem csak régiós, hanem országos megmérettetéssé nőtt ki magát, amelyre ebben az évben több mint harminc csapat érkezett a Széchenyibe. Az intézmény büszke diákjaira, céljuk, hogy jövőre már ötven csapatot köszönthessenek a VI. Robot Exatlonon.

Három hívószó, ami a versenyhez köthető: az innováció, a pályaorientáció és a tehetséggondozás. Ez az intézményünk stratégiai céljai között szerepel és ez a verseny kiváló lehetőség mind a három területnek a fejlesztésére”

– mondta Hengsperger István, a Nyíregyházi SZC Széchenyi István Technikum és Kollégium oktatási igazgatóhelyettese.

Összetett, háromfordulós verseny

A Neumann János Számítógéptudományi Társaság is jelen volt a versenyen, miután a társaság Robotika Szakosztályának akkreditált versenye a nyíregyházi Robot Exatlon. A diákok három fordulóban mutatták be technikai tudásukat.

Akadálypályát kell teljesíteniük, ebben van vonalkövetés, ultrahangos szenzorral labirintusból való kijutás és vannak olyan dolgok, amihez megfogó szerkezetre van szükség, egy tárgyat fel kell emelni, be kell emelni egy dobozba és ez már egy olyan komplex látást igényel, hogy meglássák, hogy azokból az alkatrészekből, amivel rendelkeznek, hogyan lehet egy olyan robotot építeni, ami alkalmas erre. Ezen kívül a vonalkövetés és az ultrahangos feladatoknál autonóm módon kell, hogy menjenek a robotok, viszont a döntőre már olyan robotra van szükségük, amit távirányítással tudnak irányítani, mert azok a feladatok már autonóm módon nem végrehajthatóak. Nagyon komplex és összetett feladatokat kapnak tehát a versenyzők”

– nyilatkozta Bakti Tamás András, az intézmény oktatója, a verseny szervezője.

A feladatleírást előre megkapták a résztvevők, a helyszínen már csak a finomításokra volt szükség – tette hozzá Bakti András, aki egyben az iskolában működő Robot TÉP Csoport oktatója is.

Nemzetközi sikerek

A fiatalok egyre több országos és nemzetközi versenyen érnek el kiemelkedő eredményeket, legutóbb a németországi Nürnbergben rendezett világversenyen a dobogó harmadik fokára állhatott fel az iskola robotika csapata. Ez az eredmény azért is kiemelkedő, mert több mint ötven ország képviselte magát a versenyen, ez a világ egyik legnagyobb robotika megmérettetése.

A programozás már egészen kis korom óta érdekel, ezért is választottam ezt az iskolát. A robotika az elején nem állt olyan közel hozzám, hallottam, hogy van ilyen szakkör, de eleinte még nem jelentkeztem. Az egyik osztálytársam kért fel, hogy induljunk el ezen az úton. Tavaly voltunk egy versenyen, ami nem sikerült túl jól, viszont idén a nyíregyházi DKC versenyen és a nürnbergi RoboCup-on elért eredményekből az látható, hogy nagyon sokat fejlődtünk már”

– mesélte Kukucska Zsombor Attila, az „SOS Robotics Team” egyik tagja.

A diákok pedig már az újabb feladatra készülnek, jövőre Dél-Koreában szervezik meg a RoboCup 2026 versenyt, ahol ismét szeretnék bemutatni kiemelkedő képességeiket.

Szerző: Nagy Boglárka

#kapcsolódó

Folytatódnak az inflációcsökkentő intézkedések

Folytatódnak az inflációcsökkentő intézkedések

15 százalékra nő a kötelező élelmiszerár-akciózás mértéke, bővül a kijelölt...

Piros sapka és küllőprizma – Pirosban szép a kerékpározás

Piros sapka és küllőprizma – Pirosban...

Még nem kell szögre akasztani a kerékpárt, vidám Mikulás tekerésre hívunk mindenkit,...