Rengeteg embert érint hazánkban a probléma: az NNGYK korábbi adatai szerint Magyarországon közel 2,5 millió ember szenved valamilyen allergiás megbetegedésben, és minden tizedik magyar küzd a leginkább allergizáló parlagfű pollenje okozta tünetekkel, a pázsitfűfélékre pedig az allergiások mintegy negyede érzékeny. Az online is elérhető pollennaptárak és a naponta frissített pollenjelentések és előrejelzések segítségével ugyanakkor előre tervezhetünk, illetve akár már most megtehetjük az első lépéseket a szezon minél könnyebb átvészelése érdekében. Az LG szakértői összegyűjtötték, mire érdemes figyelnie a háztartásában annak, aki pollenallergiával él.
1. Ruhacsere és hajmosás: első védelmi vonal
A kinti ruházat, a cipő, a táska mellett a haj, a szemöldök és az arcszőrzet is könnyen összegyűjti a polleneket, amelyeket aztán haza is viszünk. Ezért:
2. Gyakori és alapos tisztítás: nem csak nagytakarításkor
A beltéri pollenterhelés csökkentésére hetente többszöri alapos takarításra lehet szükség:
·Mossunk gyakrabban ágyneműt, különösen párnahuzatot – a heti csere javasolt, mosást pedig lehetőleg gőzölős (SteamTM technológiás) mosógéppel végezzük, amely akár 99,9%-ban eltávolíthatja az allergéneket. Lehetőség szerint használjunk anti-allergén ágyneműhuzatokat és matracvédőt.
3. Szellőztetés és levegőtisztítás: mikor és hogyan?
A szellőztetés fontos, mert ezzel csökkenthető a leghatékonyabban a beltéri légszennyező anyagok koncentrációja, de pollenallergia esetén nem mindegy, mikor végezzük:
4. Gondoskodjunk a szűrők tisztításáról és cseréjéről
Az előző pontban említett légtisztító és klímaberendezéseket megfelelően karban is kell tartani ahhoz, hogy hatékonyan tegyék a dolgukat – minderre ideális a tavaszi időszak. A szűrők rendszeres cseréje és tisztítása azért fontos, mert segít megelőzni, hogy a por, a pollenek vagy a penészgomba-spórák visszakerüljenek otthonunk légterébe, de hozzájárul a készülékek hosszabb élettartamához és a kisebb energiafogyasztáshoz is. A légkondicionálók karbantartását, tisztíttatását évente legalább egyszer szakemberrel érdemes elvégeztetünk, akit érdemes mielőbb felkeresnünk, hiszen közvetlenül a nyári hónapok előtt már nehéz olyan klímást találni, aki ne lenne betáblázva, és belátható időn belül el tudná végezni a munkát.
Ha időben felkészülünk, és néhány otthoni rutinon változtatunk, jelentősen enyhíthetjük a kellemetlen tüneteket – így a tavasz valóban a megújulás időszaka lehet, nem a tüsszögésé.