„A honvédelem egyszerre jelent múltat, jelent és jövőt” – hangzott el azon az ünnepi állománygyűlésen, amelyet a vitéz Vattay Antal 2. Területvédelmi Ezred tartott a Honvédelem Napja alkalmából a Damjanich laktanyában. Az eseményen a Honvédelem Napja mellett megemlékeztek a magyar hősökről, akik életüket áldozták Magyarországért.
A magyar haderő történelmi jelentőségének elismerése
Czill István ezredparancsnok hangsúlyozta, hogy e két emléknap a magyar nemzet szellemiségét és történelmi örökségét hordozza. A Honvédelem Napját május 21-én tartjuk annak emlékére, hogy 1849-ben a honvédség visszafoglalta a budai várat. 1992 óta hivatalos állami emléknap.
„1849. május 21-én a magyar haderő visszafoglalta a budai várat, és a magyar honvédek kitűzték a nemzeti lobogót a budai vár falára, jelezve ezzel a magyar függetlenséget. Ez az ünnep, ez a siker a bizonyítéka annak, hogy a magyar haderő önálló, ütőképes és elszánt. Ennek emlékére rendezzük meg ezt az emléknapot 1992 óta. Ekkor a magyar kormány hivatalosan állami emléknappá nyilvánította ezt a napot, a magyar haderő megalakulásának és történelmi jelentőségének elismeréseként”
– mondta a MH vitéz Vattay Antal 2. Területvédelmi Ezred megbízott ezredparancsnoka.
Civilek, akik szükség esetén egyenruhát öltenek
Az ezredparancsnok ünnepi beszédében kiemelte, a Honvédelem Napja és a Hősök Emléknapja alkalmat ad arra, hogy elismeréssel tisztelegjenek azon civilek előtt, akik szükség esetén egyenruhát öltve állnak helyt a hazáért, valamint azon katonák előtt is, akik például a migrációs válság idején vagy a 2024-es dunai árvíz során tanúsítottak példamutató helytállást.
Rendkívüli helytállás és teljesítmény
Az ünnepségen 42 katona részesült elismerésben lelkiismeretes és példaértékű szolgálatáért, illetve kiemelkedő helytállásáért. Volt, aki a 221 kilométeres Ultrabalaton lefutásáért, más pedig egy közúti balesetnél tanúsított gyors és bátor segítségnyújtásért kapott oklevelet.
„Több katona kap rendkívüli helytállásért elismerést. Például azok, akik a Tarcalnál bekövetkezett balesetben nyújtottak segítséget. Lélekjelenlétüknek köszönhetően sikerült két idős embert kiszabadítani a sérült járműből, és elsősegélyben részesíteni őket mindaddig, amíg megérkezett a szakellátás, a mentőhelikopter”
– tette hozzá az ezredparancsnok.
Középpontban a hatékony kiképzés
Czill István megjegyezte, a területvédelmi ezred jelenlegi legfontosabb feladata a szerződéses tartalékos állomány mielőbbi és hatékony kiképzése, annak érdekében, hogy szükség esetén nagy létszámban bevethetők legyenek.
Szerző: Boros Rita