A város helyett azonban ismét magánszemélyek lettek a kezdeményezők. Ilyen magánzálogházat hozott létre pl. Szabó Miklós, aki azonban véget vetett az életének. 1926-ban a Debreceni Pénzváltóbank és Zálogkölcsön Rt. a Kótaji utca 3. szám alatt nyitott egy üzlethelyiséget. Majd 1930-ból a Debreceni utca 1. szám alatt működő Zálogkölcsön Intézetről van tudomásunk. Pár évvel később valószínűleg ez az intézet tehette át székhelyét a mai Hősök terének 3-as számú épületébe, hiszen 1935-ben már itt rendeztek nyilvános árverést a nem rendezett zálogtárgyakról.
Még 1944-bõl is van hírünk erről a Zálogkölcsön Intézetről, azonban a Gazdasági Főtanács 1948-ban a magánzálogházakat beszüntette. Majd 1949 januárjában az Állami Zálogház és Árverési Csarnok nyitott egy fióküzletet a Zrínyi Ilona utcai egykori banki épületben. Ezt azonban 1952-ben felszámolta az akkor már Bizományi Áruház Vállalat néven működő cég. Érdekesség, hogy a BÁV a Mária Terézia által 1773-ban alapított Első Magyar Királyi Zálogház jogutódjának tartja magát.
Rövid szünet után, 1955-ben lett újra a BÁV-nak helyi fiókja, a Nyírvíz-palotában. 1962-ben a Városi Tanács döntése értelmében kapták meg a mai épületet, amiben akkor a Vegyi Nagykereskedelmi Vállalatnak voltak helyiségei. Ezek átalakításával nyílhatott meg 1965. január 3-án a BÁV új áruháza, amelynek 1957-tõl használt cégérében a milói Vénusz még napjainkban is ránk tekint.
(Szerző: Ilyés Gábor helytörténész, www.emlekjelek.hu)