Az eseményen cégek és intézmények képviselői osztották meg tapasztalataikat és közösen értékelték az elmúlt 10 év eredményeit, és megosztották egymással jövőbeni elképzeléseiket. A centrum jelenleg több mint háromszáz partnercéggel működik együtt – a cél az, hogy ez az együttműködési hálózat a jövőben még szorosabban kapcsolódjon a régió gazdasági folyamataihoz.
Tíz év partnerségben a jövő szakembereiért
Az ünnepi hét részeként, a tízéves jubileum alkalmából a Nyíregyházi Szakképzési Centrum találkozót tartott gazdasági és oktatási partnereinek a Váci Mihály Kulturális Központban csütörtökön. Az eseményt Gurbánné Papp Mária főigazgató nyitotta meg, aki megköszönte mindazok támogatását és együttműködését, akik az elmúlt években hozzájárultak a centrum sikeréhez és partnerhálózatának bővüléséhez. Az esemény időzítése – a nyári szünethez igazodva – kedvezően alakult, hiszen szinte valamennyi meghívott partner elfogadta a felkérést. A résztvevők között volt Pölöskei Gáborné, az Innovatív Képzéstámogató Központ Nonprofit Zrt. stratégiai főigazgatója is, akit a Nyíregyházi Televízió stábja arra kért, hogy stratégiai szempontból értékelje a Nyíregyházi Szakképzési Centrum elmúlt tíz évének eredményeit.
„Úgy gondolom, hogy a nyíregyházi centrum kitűnőre vizsgázott. Vannak olyan területek, amelyek kifejezetten példamutatóak, és az ország más centruma is tanulhat tőlük. Különösen kitűnő, ahogyan a hátrányos helyzetű gyermekekkel foglalkoznak, például a Műhelyiskola és a Dobbantó program keretében. Olyan innovatív módszereket dolgoztak ki, amelyekben benne van a tudásuk, és az a szemlélet, hogy fontosak a gyerekek, és amit tanítanak, az valóban számít számukra. Ez egészen különleges. Szintén kitűnő a vállalatokkal való kapcsolattartásuk is: több mint háromszáz vállalattal működnek együtt, ami országos szinten is kimagasló eredmény. Ez azt jelzi, hogy mind a vezetők, mind a tanárok vállalták annak nehézségét, hogy a gyerekek oktatását a vállalatokkal közösen végezzék, és persze a vállalatok is vállalták ezt a kihívást” – adta válaszul Pölöskei Gáborné, az Innovatív Képzéstámogató Központ Nonprofit Zrt. stratégiai főigazgatója.
Elismerés és irányváltás a szakképzésben – Fókuszban a duális képzés és az együttműködés a gazdasági szereplőkkel
Pölöskei Gáborné elmondta, hogy egy szakképző intézmény működtetése komoly feladat, hiszen a diákok több vállalatnál is gyakorlatot szereznek, miközben az elméleti órák, mint a történelem vagy a matematika, ugyanabban az időben zajlanak. Fontos, hogy összehangolják, melyik cég milyen képzést tud biztosítani, és hol van szükség a Szakképzési Centrum támogatására. A Nyíregyházi Szakképzési Centrum kiválóan végzi ezt a feladatot, hiszen közös képzési programokat indít az iskolák és a vállalatok bevonásával, amelyek lehetővé teszik az egyéni, személyre szabott képzések kialakítását. Pölöskei Gáborné nyugdíjba vonulását követően a szakképzésért felelős helyettes államtitkári posztot dr. Pálmai Gergely vette át, aki szintén részt vett az eseményen. Beszédében hangsúlyozta, hogy a duális képzés kulcsfontosságú szerepet játszik a térség gazdasági fejlődésében.
„A szakképzés feladata egyszerre a felzárkóztatás és a tehetséggondozás, és a Nyíregyházi Szakképzési Centrum mindkét területen kiemelkedően erős. A felzárkóztatás területén a rugalmas tanulási utak megteremtése a kulcs, amelyek keretében olyan intézmények és módszertani fejlesztések működnek, amelyek hatékonyan támogatják a tanulók felzárkózását. A tehetséggondozásban pedig az okleveles technikus képzés játszik meghatározó szerepet. Ez az ötéves képzés lehetőséget biztosít arra, hogy a fiatalok olyan tananyagot sajátítsanak el, amelyet az iskola és a vele együttműködő felsőoktatási intézmény közösen dolgoz ki. Ennek köszönhetően a tanulók már a felsőoktatás megkezdésekor rendelkeznek olyan ismeretekkel és kreditekkel, amelyek előnyt jelentenek tanulmányaik során” – beszélt elismerően dr. Pálmai Gergely.
Újabb elismerések a szakképzés kiválóságainak
Hétfőn a Nyíregyházi Szakképzési Centrum jubileumi rendezvényén újabb „Szakma Nagykövete” díjakat adtak át. Az elismerés olyanoknak jár, akik a centrum iskoláiban tanultak és szereztek szakmát. Most 15 új nagykövetet köszönthettek, így már közel 50-en viselik ezt a címet. Nyíregyháza polgármestere, dr. Kovács Ferenc is díjazott lett, hiszen egykor a Széchenyi iskolában végzett. A csütörtöki partnertalálkozón Gurbánné Papp Mária főigazgatótól vehette át az elismerést. A polgármester köszöntőjében hangsúlyozta, hogy a Szakképzési Centrum nemcsak az oktatásban meghatározó tíz iskolájával, hanem a helyi és vármegyei gazdasági, társadalmi életben betöltött szerepével is kulcsfontosságú a fiatalok helyben tartása érdekében.
„Öt évvel ezelőtt indítottuk el gazdaságfejlesztési programunkat, amely eddig is jelentős eredményeket hozott, ugyanakkor újabb kihívásokat is támaszt számunkra. Ebben a folyamatban a Szakképzési Centrum eddig is megbízható partnerünk volt, és biztos vagyok benne, hogy a jövőben is az marad. Különösen nagy szerep vár ránk a következő öt évben, amely igazán tesztidőszak lesz. Ekkor dől el, hogy a beruházó vállalatok, amikor munkahelyeiket feltöltik – több ezer emberről beszélünk –, helyben megtalálják-e a megfelelő, versenyképes szakmai végzettséggel és tudással rendelkező munkaerőt. Ebben bízom, hiszen az elmúlt tíz év éppen ennek a megteremtéséről szólt, és remélem, hogy a következő tíz év a sikerek és eredmények realizálásáról fog szólni” – nyilatkozta dr. Kovács Ferenc.
A szakképzés sikerét ünnepelték a képviselők is
Az eseményen Nyíregyháza országgyűlési képviselői, dr. Szabó Tünde és dr. Vinnai Győző is köszönetet mondtak a szakképzés fejlesztéséért végzett munkáért, és kiemelték, hogy a nyíregyházi szakképzés országosan is elismert.
Szerző: Szabó Gabriella