VÁSÁROSNAMÉNYBAN JÁRTUNK

A Hátizsákkal a megyében rovatunk ezúttal a Kraszna tiszai torkolatánál elterülő Vásárosnaményt tűzte ki úticélként, mely személyautóval – 65 kilométer – és tömegközlekedéssel egyaránt gyorsan és egyszerűen megközelíthető.

– A település és környéke a régészeti leletek tanúsága szerint már ősidők óta lakott helynek számít, kora Árpád-kori település. A környék régóta lakott számos rézkori és bronzkori lelet tanúsága szerint – olvasható Vásárosnamény történelmi háttere.

ÚJ KEDVENCEM, A BEREGI MÚZEUM

Első megállónk a Tomcsányi-kastélyhoz vezetett, mely jelenleg a Beregi Múzeumnak ad otthont, és számos érdekfeszítő, látványos kiállítással büszkélkedhet. A 17. században épült rezidencia eredeti formájában egy árkádos tornácú, négytornyos, sarokszobás épület volt, majd megannyi átalakításon átesett, így vette fel barokkos stílusát. Ha érdeklődtök a képzőművészet, hímzések, vasöntvények iránt mindenképp látogassatok el a múzeumba, igazán impozáns darabokkal rendelkeznek, és ne hagyjátok ki az én személyes kedvenc termemet sem, mely Bereg régészetével foglalkozik, és elképesztő időutazást ígér.

ÜDÍTŐ KISVÁROSI HANGULAT

A múzeumtól induló sétánk kifejezetten hangulatosra sikeredett, hiszen azonnal az E. Lakatos Aranka szobrászművész munkáit egybegyűjtő Emlékparkba jutottunk, majd ezután is lépten-nyomon különleges épületekbe és szobrokba botlottunk. A 16. századi református templomot és a gyönyörű 18. századi barokk stílusú római katolikus templomot is útba ejtettük, tisztelegve Vásárosnamény múltja előtt. Ha több időtök van a városban, mindenképp ajánlom figyelmetekbe a Szabadság téren található Folyóanya gyermekeivel című szoborkompozíció megtekintését. A szimbolikus jellegű műalkotás, a város határában találkozó három folyó – Tisza, Szamos, Kraszna találkozását testesíti meg, és igazán elgondolkodtató alkotás. Ezen kívül, ha a vitkai településrészt is útba ejtitek, mindenképp időzzetek el néhány percig a 86 egyedből álló huszadik század eleji platánfasor árnyékában.

VÍZI PARADICSOM

A Felső-Tisza vidék legjelentősebb üdülőhelyének is tartott Vásárosnamény sokszínű lehetőségeket ígér a strandolás szerelmeseinek. Homokfövenyes szabad strandja mellett elképesztő népszerűségnek örvend az Atlantika Vizividámpark csúszdáival valamint a Szilva Termál- és Wellnessfürdő, melynek vizét 2014-ben gyógyvízzé minősítették. Így ha kedvetek támad az év utolsó melegnek ígérkező napjain megmártózni, mindenképp válasszátok Vásárosnaményt, ahol mindenki megtalálja a saját érdeklődési körének megfelelő kikapcsolódási lehetőséget.

Farkas Fanni

Fotók: Kohut Árpád

EGY ÁLOMSZÉP KASTÉLY NYOMÁBAN

A cégénydányádi Kölcsey-Kende Kúriáról számos alkalommal láttam gyönyörű fotókat...