Nyíregyházi indulással mindössze 67 kilométerre található az alig nyolcszáz fős település, melyről már 1217-ben készültek feljegyzések. Az idők során számos birtokos osztozott Jándon, mely 1990 óta rendelkezik saját önkormányzattal.
TISZAI PIHENÉS
Akár nyugalomban strandolni, akár csak a vízparton feltöltődni szeretnénk, Jánd mindkét esetben megfelelő helyszínként szolgálhat. Eltöltöttünk egy kis időt a szabadstrand területén, és hiába mutatott a hőmérő 32 °C-ot, néhány családon kívül senki nem választotta a Tisza jándi partrészét. A kevés látogató természetesen kevés zajt, nyugalmat és csendet is jelentett – így ha erre vágytok, mindenképp látogassatok el egyszer a környékre.
TÖRTÉNELMI EMLÉKEK NYOMÁBAN
Ne aggódjunk akkor sem, ha a Tisza nyújtotta szórakozási lehetőségeken túl valami kulturális, történelmi kalandozásra vágyunk – Jánd erre is ad választ. A barátságos település református temploma már 1665-ben is állt, falait szürke bazaltkő borítja, és noha nekünk nem sikerült bepillantást nyernünk a belső terekbe, ha tehetitek, ne hagyjátok ki – a leírások szerint különleges faragott minták, beregi keresztszemes motívumok és elképesztően szép, monumentális orgona várja a belépőket. Érdemes ellátogatni a Jándi Falumúzeumba is, mely nem más, mint a falu legrégebbi lakóháza. – Megtalálhatók régi használati tárgyak, a szövés valamennyi eszköze, néhány régi bútor. Külön részben a kemence a kenyérsütés eszközeivel.
Ha meg akarja ismerni Bereg múltját, feltétlen látogasson el hozzánk bármikor – olvasható leírásukban. S mielőtt elhagynánk a települést, tegyünk egy kis kitérőt az I.-II. világháborús emlékműhöz, és búcsúzóul tisztelegjünk hőseink emlékezete előtt.
Farkas Fanni
Fotók: Kohut Árpád