– A település és környéke már ősidők óta lakott hely volt, amit az itt előkerült neolit-, bronz-, római-, népvándorlás-, és Árpád-kori leletek is bizonyítanak. Cégénydányád két szomszédos településből, Czégényből és Dányádból állt. A 19. században összeépült, 1912-ben lett hivatalosan Cégénydányád a neve – tudtam meg a település történeti hátteréről.
MESEBELI VAGY KÍSÉRTETIES?
Cégénydányád klasszicista stílusú nevezetességét 1833-ban építtette Kende Zsigmond, homlokzatán pedig még ma is Kölcsey Ferenc ide írt verse olvasható.
„Alkota munkáskéz engem; s a szőke Szamosnak
partjain a költő lát vala s zenge felém:
Ház, örökülj; s vídám békével tartsad öledben
gazdád, s gyermekeit, s hív unokái sorát”
A monumentális épület egyik különlegessége a fehér faragott kőből épült főbejárat, a másik pedig boltozatos kialakítású előcsarnoka. Kirándulásunk alkalmával még nem készült el teljes egészében a felújítás, mára azonban a belső terek is látogathatóak október 31-ig kedd és vasárnap között, később pedig előzetes bejelentkezés után. A kúriában a Kölcsey-Kende család emlékkiállítása, gasztronómiai és természetrajzi kiállító terem kapott helyet.
A 160 ÉVES FA ÁRNYÉKÁBAN
A kastélyt körülvevő angolparkot Kende Zsigmond álmodta meg a reformkorban, mely azóta országunk kiemelkedő Természetvédelmi Területeinek egyike. A Szamos folyó partján elterülő 100 holdas parkban az eredeti faállomány – tölgy, szil, kőris – mellett platán, amerikai kőris, ezüst hárs, vérbükk és tűlevelűek is megtalálhatóak. Az egész évben látogatható kertbe egyszer mindenképp tegyetek egy sétát, én legszívesebb sátrat vertem volna a közel 160 éves platánfa tövében, és napokat töltöttem volna a vadregényes környezetben. Az említett juharlevelű platán lassan a park jelképévé válik, hiszen monumentális méretével – 25 méter magas, lombkoronája 40 méterre terül szét – egyedülálló a környéken.
Ha további érdekességekre vagytok kíváncsiak, keressétek fel Cégénydányád Község Hivatalos Honlapját, ahol mindent megtudhattok a környékről – többek között azt is, hogy egyre több mókusra lehet bukkanni az angolkert területén, akik szívélyesen és barátságosan fogadják a látogatókat. És ha végeztetek a Kölcsey-Kende kúria felfedezésével, térjek be a település másik nevezetességébe is, a czégényi monostor helyén romantikus stílusban felépült műemlék református templomba.
Farkas Fanni
Fotók: Kohut Árpád