FENYŐ
Az örökzöldeknek már a kereszténység előtti korokban is mágikus erőt tulajdonítottak, hiszen ezek a téli viszontagságok között sem fagynak meg, és zöld leveleiket sem hullajtják el, így vált a fenyő a keresztények számára is az örökkévalóság szimbólumává. Ezen kívül formája, a háromszög a Szentháromságra utal, illetve az emberi élet céljára, a mennyországba kerülésre.
CSILLAG
Korábbi cikkünkben már írtunk arról, hogy a Karácsonyhoz hasonló ünnepek az ókorban is léteztek. A keresztények tették először hivatalos ünneppé, a 16. században pedig terjedni kezdett. Ekkor már az emberek az otthonaikban karácsonyfát állítottak, melyre különböző, szimbolikus díszeket helyeztek, melyek közül a csillag csúcsdísz a keresztények szemében a Jézus születését jelző betlehemi csillag jelképe.
HARANG
A harang az angyalok érkezését jelzi, és a karácsony hangulatát idézi. Hangja rezgésbe hozza a levegőt, pozitív energiával tölti meg környezetét, egyes pogány kultúrkörökben pedig démonűző hatást is láttak mögötte.
SZALONCUKOR
Ez a hagyományos édesség, mely az angyalokat és segítőiket testesíti meg, nem hiányozhat egyetlen karácsonyozásból sem. A szaloncukor francia eredetű őse már a 15. században megszületett, hozzánk azonban csak a 19. században jutott el német közvetítéssel – azóta pedig végeláthatatlan fajtáját ismertük meg.
CSILLAGSZÓRÓ
A csillagszóró egyrészt a csúcsdísszel egyetemben a betlehemi csillag jelképe, mely Jézus születésének hírnöke volt, és amely mutatta az utat a napkeleti bölcseknek. Másrészt pedig a folytonosan fellángoló, majd kihunyó élet szimbóluma.
Farkas Fanni
Fotók: Internet