VADREGÉNYES KULTÚR-TÚRA

VADREGÉNYES KULTÚR-TÚRA

A Hátizsákkal a megyében rovatunk következő állomása Baktalórántháza, ahol testi-lelki feltöltődés várja a kirándulni vágyókat. A festői szépségű Bakti-erdő és gyönyörű templomok mellett újra látogatható a Dégenfeld Kastélymúzeum, melyben a történelem és a modern technika kora együtt él tovább.

Nyíregyházától 40 kilométerre találjuk Baktalórántházát, mely személyautóval, autóbusszal és vonattal is megközelíthető. Én utóbbit választottam utazásomhoz, a tavaszi zöldellő környezetben igazi élmény a vonatozás. Az egy órás út után az állomástól egy 20 perces séta várt még rám, és meg is érkeztem az első megállóig.



HOMÁLYOS MÚLTÚ ÉPÜLET


A Dégenfeld Kastélymúzeum hosszas felújítási munkálatok után, március 15-én nyitotta meg kapuit a nagyközönség előtt. A homályos múltú kastély a hagyomány szerint 1630 körül épülhetett Barkóczy László jóvolátából – legalábbis a visszaemlékező iratok erre utalnak. Azonban nem csak nemesi családoknak adott otthont a kúria, a huszadik század háborúi alatt számtalanszor feldúlták, majd a környezeti adottságokat kihasználva gyógyintézetként, tüdőszanatóriumként üzemelt. Érdemes ellátogatni a hosszú múltra visszatekintő helyszínre, sétálni egyet a lenyűgöző parkban, és megtekinteni a közel négyszáz éves kastély falain belül nyíló színvonalas kiállításokat.


AHOL A TECHNIKA VARÁZSA ÉS A MÚLT ÖSSZÉR

 

Az 1995 óta üresen álló kastély felújítási munkálatait 2014-ben kezdték meg, azóta pedig egy országosan is különlegességnek számító, innovatív technikai újításokkal felszerelt helytörténeti, néprajzi és természettudományi múzeum került kialakításra benne. Ez igazi kuriózumnak számít, hiszen a legkülönfélébb izgalmas kiállítótermek mellett egy kattintással virtuálisan belecsöppenhetünk a korábbi évszázadok világába, teszteket oldhatunk meg, játszhatunk, sőt a csárdást is kipróbálhatjuk – és egy szoftver segítségével a kijelzőről korhű ruhában integetünk majd vissza. Érdemes ellátogatni a múzeumba, több órás barangolás vár ránk, május 14-én 17 órától pedig Janza Kata, Mahó Andrea és Csengeri Attila viszi el a 21. század operett és musical világát az egykori Dégenfeld Kastélyba.



TEMPLOMOK ÚTJÁN

 

Baktalórántházán három különleges történetű templom is található, melyekbe érdemes előre bejelentkezni, de kívülről is lenyűgöző látványt nyújtanak. A Dégenfeld Kastélymúzeummal szemben található a római katolikus templom, mely évszázadok alatt vette fel mostani formáját. A 13. században román stílusban készült el a szentély és a hajó, az 1600-as években a torony, majd 1800 körül a fedélzet is újjáépült. Ha itt járunk mindenképp érdemes betérnünk, hiszen a belső terekben 15. századi freskókat láthatunk, melyek a Keresztrefeszítés jelenetét és szentek legendáinak részleteit elevenítik meg. Tíz perces sétára találjuk a görög katolikus templomot, mely egy 1693-ban épült fatemplom helyén készült el 1842-ben, barokk stílusban. A gyönyörű üvegablakok és szent tárgyak lélegzetelállítóvá teszik a belső teret, az udvaron pedig az ide járó gyerekeknek játszótérrel kedveskedtek. A szintén pár percre levő református templomról a 17. században tettek említést először a feljegyzések, azonban egy földrengés miatt teljes újjáépítésre volt szükség, melyet 1844-ben fejeztek be. Az ekkori késő klasszicista jegyeket viseli még mindig az épület, és a külső kertben is érdemes tenni egy sétát, gyönyörű a tavaszi időben.

VADREGÉNYES KÖRNYEZETBEN

 

Nem csak a lenyűgöző kulturális emlékek miatt érdemes ellátogatnunk Baktalórántházára, hiszen erdejében akár egy napig is túrázhatunk, a községhatárban található 310 hektáros részt Természetvédelmi Területté nyilvánították. A gyöngyvirágos és gyertyános tölgyes terület külön kincsnek számít, génbank szerepet is betölt, de az erdőtársulásokra jellemző az akác, nyár, fenyő, cser, kőris, szil és juhar is. Az érintetlen természet akár száz évnél is idősebb fái között turistautak és tanösvények vezetnek át, a piknikezni vágyók pedig akár szalonnát is süthetnek a kijelölt helyeken. Ha azonban még ez után is falatozni vágynánk, ajánlom a Bakti-erdő ölelésében elhelyezkedő Fenyves Csárdát, mely az 1980-as évek egyik gasztronómiai fellegvára volt, hírneve és népszerűsége pedig azóta is töretlen. S ne hagyjuk ki a kastélymúzeumhoz közeli Vasút utcán található Szendrei Cukrászatot sem – figyelmeztetésképp pedig megjegyzem, nem lesz egyszerű választani a csábító sütemények kavalkádjából.

Szöveg, fotók, videó: Farkas Fanni

#kapcsolódó

Fanni már megint elkalandozott...most vajon hová?

Fanni már megint elkalandozott...most...

Farkas Fanni MINDENT kipróbál. Hátizsákkal bejárja a megyét, felkutatja a legérdekesebb...

OLASZ ÍZEK NYÍREGYHÁZÁN

OLASZ ÍZEK NYÍREGYHÁZÁN

Velencéből hazatérve az igazi olasz pizzaélményre vágytam, és azonnal tudtam,...