Eltiltották a tanítástól a diákjait megalázó nyíregyházi tanárt

Eltiltották a tanítástól a diákjait megalázó nyíregyházi tanárt

Enyhítették a büntetését annak a nyíregyházi tornatanárnak, aki durván büntette és megalázta ügyetlen diákjait. A felfüggesztett börtönre ítélt pedagógust a másodfokú bíróság két évre tiltotta el a hivatása gyakorlásától. Egy kutatás szerint Magyarországon minden tizedik diákot bántottak már. A Kékfény riportja.

A videót ide kattintva találod!

A vádlott, J. Gábor csaknem harminc évet töltött már a tanári pályán, és a mai napig meggyőződése, hogy ő alapvetően kiváló pedagógus. A férfit korábban az elsőfokú bíróság felfüggesztett börtönre ítélte, és öt évre hivatásának gyakorlásától eltiltotta,

mert bántalmazta tanítványait.

Most, a másodfokú bíróság előtt elsősorban azt igyekezett bizonyítani, hogy első fokon méltánytalanul bántak vele.

Az elsőfokú bíróság kötelezettségének nem tett eleget, mivel csak a vád által meghallgatni indítványozott, a vádirat tényállását alátámasztó tanúkat idézte be és hallgatta meg, a vádlott felelősségét mentő tanúk meghallgatását mellőzte – indokolt a tanár ügyvédje, Nagy István.

Tiszteletben álló tanár volt

A férfi egy nyíregyházi általános iskolában tanított biológiát és testnevelést. Két évvel ezelőtt azonban az ellene folyó eljárás miatt ezt félbe kellett hagynia. A korábban köztiszteletben álló pedagógus mintatanárnak számított, hiszen 30 éves pályafutása alatt 29 alkalommal tüntették ki.

A férfi mai napig úgy tartja, hogy rendkívül méltánytalan, amivel vádolják. J. Gábor nagy szenvedélye volt az úszásoktatás. Csapatot épített, versenyeket nyertek tanítványai, komoly utánpótlás-eredményeket értek el. A vád szerint viszont azokkal,

akik nem voltak elég tehetséges úszók, kíméletlenül bánt.

Ordított velük, megalázta őket, és volt, akit fizikailag is bántalmazott.

Jogerősen is bűnösnek mondták ki

A másodfokú bíróság végül hitelesnek találta a bántalmazott gyermekek vallomásait, és mivel ami velük történt a törvény szerint bűncselekmény, jogerősen is bűnösnek mondta ki a vádlottat. A büntetését azonban jelentősen enyhítette.

A hivatástól való eltiltást két évre mérsékelte a bíróság, mert az előélete alapján igazolva látta azt, hogy a férfi tényleg kiváló pedagógus. A bíróság reményét fejezte ki, hogy a most 55 éves férfi két év múlva tényleg visszatér a tanári pályára.

Az erőszak nem célravezető

J. Gábor az 1980-as években kezdte pályafutását, akkoriban egyáltalán nem számított ritkaságnak, ha a tanár felpofozta a renitens diákokat. A Kékfény által megkérdezett szakértő, Petróczi Gábor szintén akkoriban kezdte pályáját, főiskolai docens az egri tanárképzőn, valamint szakértőként számos bírósági ügyben segítette a döntést. Azt mondja, annak idején valóban más volt a pofonhoz való viszony.

Mint mondta, régebben természetes volt az, hogy a diákok kaptak egy-egy pofont, körmöst és hasonlót. Hozzátette: a gyermeki jogok pedig alapvetően nem változtak, csupán a törvények száma változott, de maga az előírás nem. Vagyis már akkor, a 70-es, 80-as években is nyilvánvaló volt, hogy a diákot nem jó verni, csak akkoriban ezt még felülírta a szokásjog.

Alázta és bántotta a gyermekeket

J. Gábor esetében nem arról volt szó, hogy dühében egyszer-kétszer eljárt a keze, vagy olyat mondott, amit később maga is megbánt.

A férfi éveken keresztül módszeresen alázott és bántott gyermekeket,

csak azért, mert nem voltak elég tehetséges úszók.

A bántalmazott gyerekeknek alvási problémái voltak, tikkeltek, volt, akit pszichológushoz kellett vinni. A tornaórák után az iskolában is rendszeresek voltak a problémák a következő órákon. J. Gábor mindezek ellenére meg volt győződve arról, hogy mindent a lehető legjobban csinál.

Sokan azt gondolják, célravezető a bántalmazás

Bár a szakemberek egységesen elítélik,

sokan még ma is célravezetőnek találják a gyerekek bántalmazását.

Az az általános vélemény, hogy a rendetlen gyerekeket csak bántalmazással lehet kordában tartani, mert a pedagógusnak nincs más eszköze.

Petróczi Gábor szerint viszont nagyon is van. Egy jó tanár – mondta – erőszak nélkül is tud hatni a gyerekekre. A bántalmazás, a megszégyenítés viszont valójában sohasem működik. Hozzátette: nincs hibátlan tanár. Mindenkinek lehet rossz napja, és hozhat rossz döntéseket, azonban a lényeg az, hogy felismerjük a hibát, és merjünk szembenézni vele. Csak akkor van esély változtatni a rossz módszereken – hangsúlyozta.

J. Gábor azonban a bíróság szerint sohasem nézett szembe a hibáival. Sőt, fel sem merült benne, hogy valamit nem jól csinál. A férfi két év múlva újra taníthat, akkor 57 éves lesz, még egy szűk évtizedes pálya áll előtte.


hirado.hu

Címlapkép: illusztráció

#kapcsolódó

Ratkó díjat kapott Nagy Zsuka

Ratkó díjat kapott Nagy Zsuka

Nézd meg a vele készült interjút! Elmondása szerint vegyes érzelmekkel fogadta...

Május elejétől fokozatosan kezdődhet meg az ország életének és gazdaságának újraindítása

Május elejétől fokozatosan kezdődhet...

Május elejétől fokozatosan kezdődhet meg az ország életének és gazdaságának...