Szabolcs-Szatmár-Bereg megye gazdasági mutatói folyamatos növekedést mutatnak 2010 óta, egyre kevesebb az álláskeresők száma. Bár a munkanélküliség az országos átlag fölötti a térségben, viszont dinamikus a pozitív változás. A gazdaság javulása, illetve a különböző foglalkoztatási paktumok azt eredményezték, hogy megindult a felzárkózás, a tendenciák jó irányba mutatnak.
„A megyében olyan térségek is megjelentek, amely térségekben munkaerőhiány van, sok szakmában, sok szakterületen, Nyíregyháza egy ilyen térség. Valóban óriási változáson ment keresztül a megyének a munkaerőpiaca az elmúlt években és azt látjuk, hogy azért, hogy ez így alakulhatott, nagy szükség volt arra is, hogy különböző támogatott foglalkoztatási formákat működtessünk” – nyilatkozta Román István, Szabolcs-Szatmár-Bereg megye kormánymegbízottja.
A járványhelyzet egy pillanatnyi megtorpanást okozott, de 2021 őszére sikerült a gazdasági szférának és az embereknek közös összefogással ezt ledolgoznia. A munkaügyi adatok sokkal jobbak most mint a tavaly ősziek és a 2019-es időszakhoz hasonlóak a számok.
Nyíregyházi paktum
Nyíregyházára sokan jönnek tanulni a megyéből, a középiskolások nagyjából fele nem helyi, illetve az egyetem hallgatóinak egy része is más településről jön ide. Ennek ellenére a tanulmányaik befejezése után csak egy kis hányaduk lesz végül Nyíregyházán munkavállaló. Az önkormányzat sokat vizsgálta az elmúlt években ezt a problémát, a polgármesteri ciklus fontos célja a fiatalok helyben tartása, illetve haza vonzása Nyíregyházára. Ehhez alapvető a munkahelyek biztosítása. Városunkban a Nyíregyházi Foglalkoztatási Paktum sokat javított az állapoton, csak ebben a programban közel 1500 fő foglalkoztatását sikerült támogatni.
„Meghirdetésre kerültek ezek a pályázati lehetőségek, Nyíregyházán működik egy paktum iroda, akik az előzetes felméréseket megcsinálják, az adminisztratív teendők tekintetében van a Kormányhivatalnak feladata. A Kormányhivatal foglalkoztatási főosztályának foglalkoztatási osztályainak, akik gyakorlatilag az ezzel kapcsolatos ügyintézést elvégzik a pozitív döntés meghozatalát követően. Igyekeztünk úgy megszervezni ezt a munkát, hogy minél hamarabb megszülethessenek ezek a döntések és azt gondolom, hogy ennek is az eredménye, hogy sikerült kihasználnunk ezeket a pályázati forrásokat” – tette hozzá a kormánymegbízott.
A foglalkoztatónak vállalnia kell valamennyi terhet, a döntést pedig az irányítócsoport szakmai munkája alapján hozzák meg.
Folytatódik a munka
Nyíregyháza több mint kétmilliárd forintot nyert erre a programra, a helyi cégeknek, vállalkozásoknak a foglalkoztatását segítik. Ebből az összegből fiatal, illetve hátrányos helyzetűeknek tudtak segíteni az álláskeresésben. Általában kisebb létszámú cégek, egyéni vállalkozások vették zömében igénybe a paktum nyújtotta lehetőségeket, a támogatott foglalkoztatás nagy segítség volt számukra. Az önkormányzat úgy reméli, az újabb forrásoknak köszönhetően tovább nő majd az új munkavállalók száma a városban.
Szerző: Nagy Boglárka