Egy családi ház szikrát szóró, égő kéménye miatt riasztották a tűzoltókat Csákváron. A lángok több méter magasra csaptak fel. A helyi önkéntes és székesfehérvári hivatásos tűzoltók kiürítették a vegyes tüzelésű kazán égésterét, majd szabaddá tették a füstelvezető járatokat.
A kéménytűz főleg azokat a füstelvezetőket fenyegeti, amelyekbe fa-vagy széntüzelésű kályhák, kazánok vannak bekötve, és a karbantartásukat elhanyagolják.
A kürtőben lerakódott kormot és kátrányt ugyanis már egy apró szikra is lángra lobbanthatja. Az égő kátrány a kéményt akár ezerháromszáz fokra is felhevítheti. A több méter magasra felcsapó lángokkal és félelmetes, morgó hanggal kísért jelenség akár órákon át tarthat.
„Fokozza a kéményben a korom és kátrány lerakódását, hogyha nem megfelelő tüzelőt választunk, hogyha rossz fát teszünk a tűzre. Tehát hogyha mindenféle festett, lakkozott, nedves fával, vagy ne adj isten háztartási hulladékkal fűtünk, az bizony fokozza a kéményben a korom és kátrány lerakódását, hamarabb lesz belőle kéménytűz”
– hangsúlyozta Mukics Dániel, az Országos Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője.
A katasztrófavédelem arra hívja fel a figyelmet, hogy
a kéményben keletkezett tüzet porral, vagy homokkal lehet megfékezni. Vízzel tilos oltani.
A kéményseprők azt mondják: megfelelő tüzelőanyagok használatával és a tüzelőberendezések rendszeres karbantartásával megelőzhetők ezek a balesetek. A lerakódott kormot akár egy egyszerű, pár ezer forintért beszerezhető csőtisztító kefével is el lehet távolítani a kéményből.
Magyarországon idén november végéig 800 kéménytűz keletkezett.
Ezek következtében hárman megsérültek és ezerhatszáz négyzetméternyi épület vált használhatatlanná. A szakemberek arra is felhívják a figyelmet, hogy a családi házak tulajdonosai évente egyszer díjmentesen igényelhetnek kéményseprő-szolgáltatást.