Nem enyhül a hőség Európában – megdőlhet a kontinensen a melegrekord

Egész Európa hőségtől szenved.

Szardínia szigetén a napokban várhatóan megdől a kontinensrekord is. Szakértők szerint a mostani hőség egyértelműen a klímaváltozás jele, Európában ugyanis az átlagosnál 10 fokkal melegebb van.

Fejre erősített napernyő és a mellkasra szorított hideg vizes palackok, fejre csavart sál és folyamatos legyezés. A hőség mindenkit kreativitásra ösztönöz Madridban. A hőmérséklet hétfőn meghaladta a 37 Celsius-fokot, az előrejelzések szerint kedden eléri a 40 fokot is. Sevillánál azonban még ennél is melegebb lesz: a napokban akár 44 fokig is felkúszhat a hőmérő higanyszála.

A hőség Olaszországban is elviselhetetlen. Tizenhat városra, köztük Rómára, Firenzére és Bolognára is hőségriasztást adtak ki, egyes helyeken a hőmérséklet elérheti a 45 fokot. A kormány nemcsak az olaszokat, de a turistákat is figyelmeztette: védekezzenek a kánikula ellen, a legnagyobb hőségben ne menjenek a Colosseumba!

A meteorológusok figyelmeztetnek:

Olaszországban a héten megdőlhet a teljes kontinens melegrekordja, Szardínia szigetén akár 49 fokos hőség is lehet.

A hőhullám a Balkánon is végigsöpör. Megteltek a strandok a horvát tengerparton: Vir szigetén már a reggeli órákban 34 fokot mértek. Csak az ivókutaknál és az árnyékban lehetett embereket látni hétfőn a montenegrói fővárosban. 38 fok volt, de a hőmérséklet várhatóan itt is meghaladja a 40 fokot a héten.

Valósággal kiürült a közép-szerbiai Cuprija belvárosa is a 38 fokos kánikulában.

„A hőség elviselhetetlen. Lehetetlen este tíz előtt kint lenni, de még éjfélkor is meleg van” – mondta egy nő.

Szakértők szerint nem ritka az ilyen meleg idő az évnek ebben a szakában, a hőhullámok azonban egyre gyakoribbak.

„Az elmúlt tíz évben évi átlag három hőhullám volt, idén ez már az ötödik. Korábban átlagosan 50 liter csapadék hullott egy négyzetméterre egy hónap alatt. Ez most 12-re csökkent” – mondta Milena Lazarevic hidrometeorológus.

A júniusi heves esőzések és áradások óta tartó meleg és az aszály országszerte tönkretette a termést.

Elsősegély pontokat állítottak fel a bánsági Temesvárott, ahol tikkasztó, 39 fokos meleget mértek hétfőn.

A hőség ugyanis mindenkit megvisel, de a gyermekekre és az idősekre különösen veszélyes.

A legmelegebb Aradon volt:

több mint 40 fok. Romániában országszerte 34 fok fölötti hőmérsékletet mértek a napokban, s a szerdától várható esőzések is csak 1-2 fokkal fogják mérsékelni a hőséget.

Törökországban a hőmérséklet hétfőn itt megközelítette a 40 fokot. A meteorológusok szerint ez azonban csak a kezdet.

hirado.hu

Változás Mozdulj Nyíregyháza! programjában

A Nyíregyháza MJV Sajtószolgálata tájékoztatása.

Árstop lesz a Szent István-napi rendezvényeken

A Szent István-napi programokra kilátogató vendégek idén is megfizethető áron...