Amiről az utcák mesélnek: „Lelke kincseit megosztotta szülőföldje, Hódmezővásárhely és Szabolcs között”

Amiről az utcák mesélnek: „Lelke kincseit megosztotta szülőföldje, Hódmezővásárhely és Szabolcs között”

Ez a felirat olvasható azon a táblán, amely 1969 óta Kiss Lajos emlékét hivatott hirdetni a vármegyeháza Egyház utcai oldalán.

A hódmezővásárhelyi születésű néprajztudós dr. Jósa András hívására, 1912 novemberében érkezett Nyíregyházára, miután a belügyminiszter jóváhagyta a vármegyének a múzeumi segédire állás szervezésére vonatkozó határozatát.

A vármegyeháza épületében létesített Szabolcs Vármegyei Múzeumot 1899. május 9-én adták át, azonban a nagyközönség elött csak alkalmanként nyitotta ki ajtaját. Az alapító Jósa a segédire állás megszervezésével elérte azt, hogy a múzeumnak állandó nyitvatartási legyen. A tél folyamán Kiss La­jossal együtt rendezték a múzeum anyagát, a kiállított tárgyak mellett kartonlapokra írták a tárgy részletes ismertetését, valamint az ajándékozó nevét. Az így berendezett múzeumi szobát 1913 áprilisától szombati és vasárnapi napokon, 9-tõl 12 óráig ingyenesen tekinthették meg a látogatók, akiket a múzeumőr kalauzolt.

Dr. Jósa Andrásnak méltó utóda lett Kiss Lajos, akit az alapító halála után, 1918 szeptemberétől továbbra is múzeumőrként alkalmaztak, mígnem 1924 januárjában Szabolcs vármegye törvényhatósága a múzeum igazgatójává léptette elő. Ebből az alkalomból így jellemezték: „példaképe az ügyszeretettől áthatott, fáradhatatlan, önfeláldozó, szakavatott kultúrmunkásnak, aki minden idejét a gondjaira bízott kultúrájává minden oldalú megvilágítására, hozzáférhetővé tételére, gyarapítására szenteli”. Benne látták Jósa hagyatékának méltó őrzőjét, gondozóját és megértő tovább építőjét is. Õ azonban többet tett ennél. Rendszeresen jelentek meg néprajzi tárgyú dolgozatai és rangos nevet vívott ki magának a tudományos életben is. 1948-ig állt a múzeum élén, ezután a Néprajzi Múzeum munkatársa lett.

Portréját a veje, Boross Géza készítette, aki egyik résztvevője volt annak a Sóstói Művésztelepnek, amelynek létesítését Kiss Lajos kezdeményezte. A művésztelepre Kiss egykori vásárhelyi barátjának, Rúdnak Gyulának a képzőművészeti főiskolás növendékei érkeztek 1931 és 1935 között.

nyiregyhaza.hu

(Szerző: Ilyés Gábor helytörténész, www.emlekjelek.hu)

#kapcsolódó

Öt éve Nyíregyházán

Öt éve Nyíregyházán

Alakulatfutással és családi nappal ünnepelte az MH 2. vitéz Vattay Antal Területvédelmi...

Havazásba vált át az eső, mutatjuk, hol

Havazásba vált át az eső, mutatjuk,...

Újabb mediterrán ciklon érkezik csütörtökön a Kárpát-medencébe.