Kemény a pásztorélet
– A Sóstói Múzeumfalu gyűjteményének egy része azt a társadalmi réteget mutatja be, mely a pásztorokhoz tartozik. Ők olyan rétegét képezték a falusi közösségnek, akiket nagy becsben tartottak, hiszen a jószágtartásnak elengedhetetlen része volt a legeltetés. A szilajon tartott vagy kihajtott jószágokat behajtási időben elszámoltatták, és bizony ilyenkor, Vendel- és Dömötör-nap környékén emiatt nagy sokadalmat tartottak. A pásztorünnepet ezért rendezzük meg itt, a skanzenben is, hiszen szerettük volna feleleveníteni főként a nyírségi vagy épp a szatmári hagyományokat. Valamint azt is szerettük volna megmutatni, hogy milyen szikár embernek kellett ahhoz lenni, s milyen sok mindent kellett ahhoz elvégezni, hogy pásztorrá válhasson valaki – ismertette az igazgató.
– A magyar hagyományokban használták a karikás ostort, mint terelő eszközt. Ezekkel terelték az állatokat annak idején. Ez a változat, melyet mi használunk, a magyar nyelvjárású területeken ismert, a keleti időszakból származhat, a honfoglaló elődjeink hozhatták magukkal ezt az eszközt. A karikás ostor a régi időkben kenderből, majd bőrszálakból készült. Magát a műveletet nevezik csergetésnek, amit vele csinálnak, vagy akár cserdítésnek. Különböző területeken más az elnevezése: van, ahol úgy mondják, hogy „cserdül a karikás ostor” – magyarázta a szervező.
A rendezvényen ennek az ostornak a használatát mutatták be a vendégeknek. A csergetés, sütés-főzés mellett a népi őszi munkafolyamatokat is megmutatták a látogatóknak, az asszonyok betakarítási munkálatait ismerhették meg a skanzenbe látogatók. Ilyen volt például a káposztasavanyítás, birsalmasajt-készítés, valamint az aszalóházakat is begyújtották, így az aszalás folyamatait is végigkísérhették az érdeklődők.
Szerző: Csatári Jázmin