A témákat az Egyetemi Kutatói Ösztöndíj Programban (EKÖP) támogatott három mesterszakos hallgató vizsgálja, akik az intézményben első alkalommal szervezett EKÖP-konferencián mutatták be eddigi eredményeiket, december 3-án. A tudományos munkát segítő támogatást az intézményben összesen 17 pályázónak ítélték oda. Az ösztöndíjak összértéke közel 36 millió forint.
„A korábbi Nemzeti Kiválósági Program folytatása az Egyetemi Kutatói Ösztöndíj Program. A támogatott intézmények között van a Nyíregyházi Egyetem is. Ennek köszönhetően a 2024/25-ös tanévben hallgatóink, oktatóink, kutatóink több, mint 35 millió forint összegű forráshoz jutnak”
-mondta Dr. Szabó György a Nyíregyházi Egyetem rektora. Köszöntőjében úgy fogalmazott: „Ez nem ajándékpénz, nagyon szigorú feltételeknek és követelmények kell megfelelniük a pályázóknak.” A Nyíregyházi Egyetem Tudományos Tanácsa augusztus 23-án rangsorolta a pályamunkákat. Ez alapján döntött a támogatásokról és azok összegéről.
„Intézményünk 17 pályázó tudományos munkájához adott támogatást az EKÖP keretében. Alap- és mesterszakos hallgatóink, doktoranduszaink, doktorvárományosok, oktatóink és kutatóink egy, vagy két féléven keresztül kapnak havonta 150 és 250 ezer forint közötti összeget. A forrást a Kulturális és Innovációs Minisztérium a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapból biztosítja az intézmények számára”
–foglalta össze az egyetem rektora.
Az ösztöndíjasok vállalásai közé tartozik a kutatási tevékenység mellett, hogy a tudományos eredményeket az intézményi EKÖP-konferencián is bemutatják. A Nyíregyházi Egyetemen első alkalommal szervezték meg az eseményt, amelyen három mesterszakos hallgató tartott előadást.
Koncsol Krisztián mentálhigiénés közösség- és kapcsolatépítő szakos hallgató Kótajban vizsgálja a roma közösséget és annak jellemzőit, változásait. Kutatásának címe: A kótaji helyi roma társadalom közösségi változásai, témavezetője Dr. Kerülő Judit, szociológus.
Hódos Péter Levente, testnevelőtanár szakos hallgató a sport – és drámapedagógia párhuzamainak neveléstudományi vonatkozásait kutatja. Arra keresi a választ, hogy milyen készségeket, képességeket fejlesztenek ezek az alapvetően különböző területek, illetve a dráma – és sporttagozatos diákoknál vizsgálja azt is, hogy milyen motivációs faktorok játszanak szerepet a tevékenység iránti elköteleződésben. Munkáját Dr. Moravecz Marianna, adjunktus segíti.
Tóth Sára, testnevelőtanár szakos hallgató a fiatal felnőttek tudatos táplálkozáshoz és a funkcionális élelmiszerekhez való hozzáállását kutatja. Eddigi eredményei azt mutatják, hogy a vizsgálatba bevontak jelentős részének kevés ismerete van ezekről a tápanyagforrásokról. Témavezetője Dr. Vajda Ildikó intézetigazgató.
A mesterszakos hallgatók beszámolóit a rendezvényen résztvevő egyetemi oktatók, kutatók is véleményezték. Az ösztöndíjasok vállalása az is, hogy közreműködnek az adott felsőoktatási intézmény hallgatóinak felzárkóztatásban, illetve a tehetséggondozásban.
A Nyíregyházi Egyetemen ebben a tanévben 8 alap - és osztatlan képzésben, valamint 3 mesterképzésben résztvevő hallgató kapott támogatást az EKÖP keretből. Rajtuk kívül 3 oktató „Doktorvárományos”, továbbá 4 oktató „Posztdoktor” kategóriákban jutott havi szintű támogatáshoz a program keretében.