FIRST LEGO League – Közel kétszáz diák mérte össze tudását és ügyességét a Nyíregyházi Egyetemen

FIRST LEGO League – Közel kétszáz diák mérte össze tudását és ügyességét a Nyíregyházi Egyetemen

A tavalyi nagysikerű verseny után idén másodszor rendezték meg Nyíregyházán a FIRST LEGO League robotika versenysorozatot.

19 iskola 180 diákja versenyzett két korcsoportban, a rendezvény ebben az évben a látogatók és érdeklődők előtt is nyitva állt. A megmérettetésen résztvevő diákcsapatok – alsósok és felsősök, gimnazisták egyaránt – természettudományos témákat dolgoztak fel kreatív módon, prezentálták saját projektötleteiket, illetve LEGO robotokkal versenyeztek egy megadott pályán. Az idei verseny a Submerged címet viselte – amely a vízi élőhelyeket, azok fontosságát, megőrzésének lehetséges módjait helyezte a fókuszba.

Világszerte több mint 110 országban zajlik az a versenysorozat, melynek regionális fordulóját szombaton rendezték meg a Nyíregyházi Egyetemen. A FIRST LEGO League keretében az induló csapatok minden évben új robotikai kihívásokban mérik össze tudásukat és más természettudományos témákban merülnek el projektmunkájuk során. A LEGO Csoport küldetése, hogy ösztönözze és fejlessze a jövő építőit.

A vállalat Helyi Közösségi Szerepvállalás programja többek között a játékon keresztül történő tanulás népszerűsítését, hozzáférhetővé tételét tűzte ki céljaként. Éppen ezért tartja kiemelten fontosnak a nyíregyházi LEGO gyár, hogy a Nyíregyházi Egyetemmel karöltve támogassa a FIRST LEGO League verseny megvalósulását a szabolcsi vármegyeszékhelyen is – erről már Siket Lóránt, a LEGO Manufacturing Kft. kommunikációs vezetője beszélt a helyszínen.

– A térség egyik legnagyobb foglalkoztatójaként folyamatosan keressük azokat a lehetőségeket, amelyek révén olyan programokat és kezdeményezéseket hozhatunk Nyíregyházára, amelyek egyrészt értéket teremtenek a helyi gyermekek, iskolák és családok számára, másrészt pedig hitelesen tükrözik mindazt, amit a LEGO Csoport és márkánk képvisel. Számunkra kiemelten fontos, hogy ösztönözzük és fejlesszük a jövő építőit. Emellett nagy hangsúlyt fektetünk arra is, hogy a játék általi tanulást előtérbe helyezzük és minél több gyermek számára elérhetővé tegyük. A robotika versenyre készülő csapatok nemcsak komoly szakmai tudást sajátítanak el, hanem közben élvezik a közös munkát, barátságokat kötnek, és lelkesen fejlődnek. Hiszünk abban, hogy miközben remekül érzik magukat, rengeteget tanulnak különböző területeken. Éppen ezért immár második éve örömmel támogatjuk ennek a versenynek a megrendezését – hangsúlyozta Siket Lóránt.

A nyíregyházi vállalat a HelloWorld Egyesület közreműködésével idén tíz új csapat indulását segítette, hogy olyan iskolák és tanulók is részesei lehessenek a versenysorozatnak, akiknek egyébként erre nem lenne lehetősége. A helyszínen 19 iskola 180 diákja versenyzett két korcsoportban, a rendezvény ebben az évben a látogatók és érdeklődők előtt is nyitva állt. A megmérettetésen résztvevő diákcsapatok – alsósok és felsősök, gimnazisták egyaránt – természettudományos témákat dolgoztak fel kreatív módon, zsűriszobában prezentálták saját projektötleteiket, illetve LEGO robotokkal versenyeztek egy megadott pályán. A 2024-2025-ös szezon a víz alá vitte a versenyzőket, akik megismerhették az óceánok, tengerek és tavak élővilágát, felfedezhették, hogy ezek milyen hatással vannak az emberiség életére, illetve, hogy miként lehet segíteni ezt a rendkívül gazdag és változatos ökoszisztémát.

 A robotikai versenyasztalokon izgalmas és változatos kihívások várják a résztvevőket – például hogyan lehet egy szigonyt kiemelni egy hajóból, rákokat a megfelelő helyre mozgatni, vagy akár egy bálnát megetetni, miközben különböző vízi kalandokat hajtanak végre. Ez egy rendkívül összetett pálya, amely az idei évben még a tavalyinál is nagyobb kihívást jelent. A gyerekeknek nemcsak programozói tudásukat kell kamatoztatniuk, hanem a logikus és algoritmikus gondolkodásuk is komoly próbára van téve – emelte ki Szabó József Mihály, a Nyíregyházi Egyetem LEGO Education Innovation Studio szakmai vezetője.

A jövő oktatását olyan területek határozzák meg, mint a robotika, programozás, kreativitás, kritikai gondolkodás, a kommunikáció vagy a csapatmunka. A FIRST LEGO League keretein belül mindezen készségüket fejleszthették a résztvevő diákok, hiszen a verseny lehetőséget biztosított a gyerekek számára a szabad kísérletezésre, amely során a kritikus gondolkodásukat és problémamegoldásukat fejleszthették olyan feladatokon keresztül, amelyek a jövő kompetenciáit építik.

A világszintű versenykiírás régiós fordulóin keresztül, mint amilyen a nyíregyházi is volt, a csapatok továbbjuthattak a nemzeti döntőbe, ahonnan az út egyenesen a nemzetközi megmérettetésig vezet. A Nyíregyházi Egyetemen rendezett verseny végén egy bodrogkeresztúri, egy hevesi és egy nagyváradi csapat állhatott dobogóra.

#kapcsolódó

A legjobbak közé jutottak a széchenyisek

A legjobbak közé jutottak a széchenyisek

Az Országos Tudományos és Innovációs Olimpia II. fordulójában a DressUpHouse.

Rally Hungary: két hét múlva újra ránk figyel Európa!

Rally Hungary: két hét múlva újra ránk...

A rali rajongóknak már nem kell sokat várniuk.