A projekt célja, hogy segítsen az idősebbeknek a nyugdíjba vonulás előtti időszakban, figyelembe véve az ezzel járó nehézségeket. A programban Magyarország mellett Németország, Luxemburg, Olaszország és Szlovénia vesz részt. A projekt a következő hónapokban szakmai workshopokkal és tapasztalatcserével zajlik, és várhatóan 24 hónapon keresztül tart.
Nyíregyházán tartották a „Passages As Chance” Erasmus+ projekt nemzetközi partnertalálkozóját hétfőn. A program célja, hogy segítse az embereket a munka és a nyugdíj közötti átmeneti időszakban. A projektben összesen öt ország vesz részt. A projektpartnerek között szerepel a luxemburgi GERO Időskorúak Kompetenciaközpontja, az olasz L’Ovile Szociális Szövetkezet, Kranj város könyvtára és a testvérváros, Iserlohn Önkormányzata.
Az átmenet könnyebb megélése
Utóbbi képviseletében Frank Finkeldei hangsúlyozta: a projekt az európai demográfiai változásokkal foglalkozik, és a munkából a nyugdíjba való átmenet megkönnyítésére keres megoldásokat, enyhítve például a magányosságot, valamint a pénzügyi és társas változások kihívásait.
„A projekt során olyan koncepciókat hozunk létre, amelyek segítik az embereket az átmenet könnyebb megélésében. Például sokan magányossá válnak, amikor nyugdíjba mennek. Megváltozik az életük, már nem dolgoznak, hanem egy új életszakaszba lépnek, amely teljesen más szemléletet és helyzeteket hoz számukra. Például változik a pénzügyi helyzetük, a társas kapcsolataik, sőt, az életük teljes struktúrája átalakul. Ebben a projektben arra törekszünk, hogy ezt az átmenetet a lehető legjobb módon támogassuk az emberek számára”
– mondta Frank Finkeldei, a projekt egyik koordinátor, Iserlohn Város Önkormányzatától.
Sokan nincsenek felkészülve
A nyíregyházi önkormányzat képviseletében Jászai Menyhért alpolgármester köszöntötte a delegációkat, és kiemelte, a társadalom öregedésével egyre hosszabb lesz az aktív munkával töltött idő, de a nyugdíjba vonulás hirtelen változást hoz, amire sokan nincsenek felkészülve. Ez gazdasági és személyes kihívásokat is jelent, ezért fontos támogatni az átmenetet, hogy a következő generáció is sikeresen folytathassa.
A kihívást lehetőséggé kovácsolni
Mint mondta, az önkormányzat szerepe abban áll, hogy városi és társadalmi szinten megtervezze és megszervezze azokat a programokat, amelyek a nyugdíjba vonulás kihívásait lehetőséggé alakítják.
„Eddig talán kevesebb figyelem jutott erre a kérdésre, mert általában a gyerekekkel, kisgyerekekkel, valamint a nyugdíjasokkal foglalkozunk. A nyugdíjasok aktív életük során is gyakran foglalkoznak azzal a kérdéssel, hogy milyen lesz az életük, amikor nyugdíjasok lesznek, hogyan alakul az egzisztenciájuk, ki fog gondoskodni róluk? Azt gondolom, hogy ezek mind-mind nagyon fontos kérdések az egyén számára, és ami az emberek számára fontos, az nekünk is fontos, ezért az önkormányzatnak is aktívan kell részt vennie a problémák kezelésében és megoldásában”
– hangsúlyozta az alpolgármester.
Jó gyakorlatok megosztása
A projekt jelenlegi és következő állomásai szakmai workshopokat és megbeszéléseket kínálnak a résztvevők számára, amelyek célja, hogy megosszák egymással a témában szerzett legjobb gyakorlatokat. A projekt várhatóan 24 hónapon keresztül zajlik, az országok közötti tapasztalatcserével.
Szerző: Boros Rita