Djumbah boldogsága - Nősténygorillák érkeztek a Nyíregyházi Állatparkba!

Djumbah boldogsága - Nősténygorillák érkeztek a Nyíregyházi Állatparkba!

Djumbah magányát két gorillalány enyhíti. A hím egy hónappal ezelőtt ugyanis egyedül maradt, mivel Bubut a barátját egy brazíliai állatkert tenyészközpontjába szállították, hogy családot alapítson.

A Nyíregyházán maradt 29 éves hím állat néhány héttel ezelőtt kapott társakat, a Barcelonából érkezett Makena (21) és Akiba (10) nevű gorillahölgyek személyében.

A karanténidőszak letelte után már elkezdték megismerni az állatok új kifutójukat és hím ivarú társukat. A Nyíregyházi Állatparkban 2010 óta élnek nyugati síkvidéki gorillák. 2024-ig a fajmegőrzési program keretében két hím állat élt a Sóstózoo-ban, a Tarzan ösvénye kifutórendszerében.

Mivel a gorillák szociális élete összetett és általában egy vezérhím él egy nőstényekből és utódokból álló háremmel, sok állatkert hím állatok tartásával segíti a fajmegőrzési programot.

2024-ben adódott egy lehetőség, hogy az agglegények helyett nőstényeket is bemutassanak, így hosszas szervezés és egyeztetés után Bubu (28) nevű hím elutazott Dél-Amerikába a Bello Horizonte Zoo-ba egy nőstény csapathoz, hogy az itt maradt hím állatunkhoz Djumbah-hoz (29) nőstények érkezhessenek.

A fajkoordinátor egy barcelonai állatkertben élő csapatból választotta ki az anya-lánya párost, akik mára birtokba vették új kifutójukat Nyíregyházán és ismerkednek ezüsthátújukkal.

Kisokos a gorillákról

A gorilláknak 2 faját különböztetjük meg, a nyugati és a keleti gorillát és mindkét fajnak 2-2 alfaját. A Nyíregyházi Állatparkban nyugati síkvidéki gorillák (Gorilla gorilla gorilla) élnek.

A gorillák a legnagyobb emberszabású majmok, a hímek akár 180 cm magasak és 250 kg testtömegűek is lehetnek. A nőstények jóval kisebbek, legfeljebb 100 kg súlyúak. Az ivari dimorfizmus erőteljes, nem csak a testtömeg, de a hímek koponyáján végig húzódó csonttaréj is megkülönbözteti őket.

Családi csoportokban élnek, melyet egy erős tapasztalt, „ezüsthátú” hím vezet.  A hím feladata az utódnemzés és a csoport védelme.  Kifejezetten vegetáriánus állatok, elsősorban falevelekkel, rügyekkel és gyökerekkel táplálkoznak. Állati eredeti táplálékot a természetben nem fogyasztanak.

A Természetvédelmi Világszövetség listáján a súlyosan veszélyeztetett kategóriában vannak, hiszen élőhelyeik rohamos pusztulása, az orvvadászat is rohamosan tizedeli állományaikat.

#kapcsolódó

Ennyi pontot szerezhettek az érettségi írásbeli és szóbeli vizsgáján az egyes tárgyakból 2023-ban

Ennyi pontot szerezhettek az érettségi...

Hány pontot ér az írásbeli érettségi és vizsgarészenként hogyan oszlik el a...

Ma sem ússzuk meg szárazon, mutatjuk, hol kell zivatarokra számítani

Ma sem ússzuk meg szárazon, mutatjuk,...

Csökken a felhőzet és a csapadék súlypontja is északkeletre helyeződik.