György-napi megemlékezés – Koszorúkkal emlékezett névadójára a Bessenyei Társaság

György-napi megemlékezés – Koszorúkkal emlékezett névadójára a Bessenyei Társaság

Névadójára emlékezett idén is a Bessenyei Társaság csütörtökön. Nyíregyháza több pontján is koszorúkat helyeztek el Bessenyei György szobrainál, majd emlékülést tartottak a Vármegyeházán.

A társaság számos rendezvénnyel kíván méltó emléket állítani a vármegye egyik kiemelkedő személyének.

Elsőként ápolták a költő nevét

A Magyar Honvédség 2. vitéz Vattay Antal Területvédelmi Ezred katonái tisztelegtek Bessenyei György szobra előtt csütörtökön a Bessenyei téren, Nyíregyházán. A bihari remeteként is emlegetett költő nevét sokan ismerik a vármegyében, több helyen halálának évfordulóján emlékeznek meg róla. A 19. század végén, akkor még más néven létrejött Bessenyei Irodalmi és Művelődési Társaság György napján ünnepli a magyar felvilágosodás egyik meghatározó egyéniségének munkásságát. Dr. Kührner Éva, a társaság elnöke hangsúlyozta: alakulásakor ez volt az egyetlen kulturális és művelődési egyesület, mely Bessenyei emlékét ápolta.

– Bessenyei György itt született a megyében, s olyan gazdag és sokrétű volt az ő munkássága, melyről a mai emberek talán keveset tudnak, hogy méltó személy arra, hogy egy ilyen társaság a nevét viselje. Hiszen nem csak költő volt – mi leginkább ugyan így ismerjük –, filozófus is volt, s olyan gondolatok pattantak ki az fejéből, melyek később valósultak meg és második nevéhez kötődnek, s inkább az ő nevüket ismerjük

– fejtette ki a társaság elnöke.

A társaság a György-napi koszorúzás és megemlékezés mellett számos rendezvényt szervez, tematikájukban igyekeznek Bessenyei sokoldalúságát tükrözni, hangsúlyt kap az irodalom, valamint megemlékeznek azokról a neves évfordulókról is, melyek az irodalom körébe tartoznak.

Nevét magyar nyelvünkhöz is kötjük

Baracsi Endre, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Közgyűlés alelnöke elmondta: Bessenyei György munkássága átszövi az egész vármegyét, tiszaberceli emlékháza a vármegyei értéktárba is bekerült. Az alelnök hangsúlyozta: többek között magyar nyelvünket is a költőnek köszönhetjük.

– Valóban erre büszkének kell lennünk, hiszen a magyar nyelv túlmutat azon, hogy csak egy nyelv. Ez a dallamos csoda lényegében a megmaradásunknak a záloga. Ezért fontos, hogy a saját közösségeinkben, legyen az a család, egy nagyobb közösség, mindennap legyünk büszkék arra, hogy ezen a nyelven beszélhetünk. Ha ez így történik, a következő ezer esztendőben is magyarként tudunk élni itt a Kárpát-medencében

– fogalmazott a vármegyei közgyűlés alelnöke.

A Bessenyei Társaság a koszorúzásokat követően a Vármegyeházán tartotta meg hagyományos György-napi emlékülését, ahol irodalmi előadásokkal és ünnepi szavalatokkal tisztelegtek vármegyénk egyik legjelentősebb alakjának emléke előtt, tovább mélyítve a közös múlt iránti tisztelet és megbecsülés érzését.

Szerző: Csatári Jázmin

#kapcsolódó

Gasztrorendezvény a Sóstói Múzeumfaluban – Megkóstolhatják a régi Magyarország ízeit

Gasztrorendezvény a Sóstói Múzeumfaluban...

Ötödik alkalommal rendeznek Régi Magyarország Ízei gasztrorendezvényt. Ezen...

Ki a hibás?

Ki a hibás?

Tájékoztatás friss bűnügyről.