Robotok jövője – Robotépítő és -programozási verseny

Robotok jövője – Robotépítő és -programozási verseny

A World Robot Olympiad idei regionális fordulójának egyik új helyszíne Nyíregyháza volt, ahol május 8-án rendezték meg a RoboMission kategória második elődöntőjét.

A diákcsapatok „A robotok jövője” témában dolgoztak, a cél pedig az volt, hogy a robotikát és az automatizálást közelebb hozzák a fiatalokhoz Kelet-Magyarországon is.

Fiatal tehetségek mutatták meg tudásukat Nyíregyházán

A robotok jövője az idei témája a World Robot Olympiad versenynek, amelyben a diákok azt kutatták, hogyan segíthetik a robotok a globális kihívások megoldását. A RoboMission kategória második elődöntőjét a Nyíregyházi Szakképzési Centrum Központi Képzőhelyén rendezték meg, ahol 8 csapat mérte össze tudását. A 8–19 éves korosztályból érkező versenyzők között volt Gincsai Gergő, aki a Nyíregyházi Bem József Általános Iskolát képviselte háromfős csapatával.

„A program lényege, hogy maradéktalanul teljesítsük a kitűzött feladatot. Egy ilyen rendszer kidolgozása azonban rendkívül időigényes: napi szinten akár két-három, de nem ritkán négy, öt, sőt hat órát is igénybe vehet” – számolt be a versenyen Gincsai Gergő, a Code Bem csapattagja.

A siker mögött: elhivatott tanárok és közös munka

A diákok lelkesedése és kreativitása mögött mindig ott áll egy elkötelezett felkészítő tanár is. A versenyre való felkészülés nem csupán technikai tudást igényel, hanem komoly mentori támogatást is. Zsigó Zsolt, a NYSZC Bánki Donát Műszaki Technikum és Kollégium tanára szerint a felkészítői szerep ma már inkább közös alkotói munka, mint hagyományos tanítás. Csapatával a miskolci Future Innovatív fordulóra készülnek, ahol nemcsak programokat, hanem konkrét termékötleteket is fejlesztenek – és már három startup is elindult a bánkis robotcsapatból.

Úgy gondolom, rendkívül fontos, hogy tudatosítsuk a gyerekekben: az elért eredmény önmagában nem a legfontosabb. A cél helyett sokkal nagyobb jelentősége van a hozzá vezető útnak – annak a tanulási és fejlődési folyamatnak, amit közben megélnek. Az a fajta életforma, amely egy fejlesztőre vagy robotprogramozóra jellemző, nem tekinthető átlagosnak. Gyakran előfordul, hogy napközben, akár teljesen váratlan pillanatokban is eszünkbe jut egy-egy megoldás; a probléma valójában folyamatosan ott munkál a fejünkben. Ez nem csupán egy tevékenység, hanem életforma is. Úgy vélem, ebben a közegben a mentortanárok, felkészítő pedagógusok szerepe is radikálisan átalakul. A hagyományos tanári szerepet itt félre kell tenni: nem kívülállóként irányítjuk a diákokat, hanem együtt dolgozunk velük – és közben mi magunk is együtt fejlődünk velük” – fejtette ki Zsigó Zsolt.

Nyíregyháza kiváló partner a bővítésben

A szervezők célja, hogy a robotikát és az automatizálást az ország minden régiójában közelebb vigyék a fiatalokhoz, és élményalapú tanulással inspirálják őket a műszaki pályák felé. Szilasi Péter Tamás, az Edutus Egyetem digitális oktatásért felelős igazgatója szerint Nyíregyháza kiváló partner a robotikaverseny bővítésében – a helyi intézményekkel kialakított kapcsolat példaértékű, és komoly lehetőségeket rejt magában.

„Számunkra teljesen természetes döntés, hogy a bővítés során a következő versenyfordulót Nyíregyházára hozzuk, hiszen korábbi versenyeink kapcsán számos nyíregyházi csapattal ismerkedtünk meg, akik jellemzően a helyi szakképzési intézményekhez – elsősorban a Bánkihoz és a Széchenyihez – kötődtek.  Így teljesen magától értetődő volt, hogy ha bővülni szeretnénk, akkor ide jövünk, ahol már ismerjük azokat a kollégákat, akik eddig is együttműködtek velünk. A Szakképzési Centrum személyében és intézményében már az első alkalommal nagyon jó együttműködésre találtunk – már akkor is, amikor még csak tapogatóztunk, hogy hogyan lehetne ezt a versenyt megszervezni. És már az első percekben a főigazgató asszonnyal olyan gondolatokat vetettünk fel, amelyek nagyon messzire mutattak: arról beszélgettünk, hogyan lehetne még tovább fejleszteni a programot, és hogyan lehetne a környék iskoláit még intenzívebben bevonni” – hangsúlyozta Szilasi Péter Tamás, az Edutus Egyetem digitális oktatástudományi, fejlesztési és nemzetközi igazgatója.

A versenyképes tudás alapja a robotika

Gurbánné Papp Mária, a Nyíregyházi Szakképzési Centrum főigazgatója szerint a robotika beépítése az oktatásba nemcsak elengedhetetlen a versenyképes tudás megszerzéséhez, hanem komoly lehetőségeket is teremt a térség fiataljai számára. Az intézmény elkötelezetten támogatja az ilyen versenyeket, és a jövőben is folytatja az ilyen kezdeményezések népszerűsítését.

„A Nyíregyházi Szakképzési Centrum rendkívül sok energiát fordít arra, hogy a tőlük kikerülő tanulók már az iskolai évek alatt megismerkedjenek a robotika alapjaival, majd ezt követően elsajátítsanak mindent, amit ma a robotikáról tudni kell. Úgy gondolom, ez elengedhetetlen, hiszen a munkaerőpiacon, a cégeknél, a kis- és középvállalkozásoknál már jelen vannak a robotok – sőt, ha bemegyünk egy gyógyszertárba, ott is találkozhatunk velük. Éppen ezért kötelességünk felkészíteni tanulóinkat erre a valóságra. A Bánki és a Széchenyi tanulói ennek jegyében már most is számos szép eredményt érnek el különböző robotikaversenyeken – immár nemzetközi szinten is. Nem lehet nem megemlíteni a Zsigó tanár úr által fémjelzett Bánki Roboteam csapatot, amely évről évre kiemelkedő teljesítményt nyújt. Számos tehetséges tanulónk van: akár a Bánki mechanikai technikusait említjük, akár a Széchenyi szoftverfejlesztőit – ők a WorldSkills és EuroSkills versenyeken is komoly megmérettetéseken keresztül jutnak el a dobogóra, és érnek el kimagasló eredményeket” – emelte ki a Nyíregyházi Szakképzési Centrum főigazgatója.

Lehetőség a legjobbaknak

Gurbánné Papp Mária továbbá hangsúlyozta, hogy Nyíregyháza cégei, az egyetem és a Szakképzési Centrum iskolái között rendkívül szoros együttműködés van. Az intézmény minden lehetőséget megad annak érdekében, hogy az általános iskolás tanulók egészen az egyetemig kiépíthessenek egy egyéni tanulási utat és karrierutat, amelynek célja, hogy jó mérnökökké és műszaki szakemberekké váljanak. A regionális fordulók legjobb csapatai továbbjuthatnak a Nemzeti Döntőbe.

Szerző: Szabó Gabriella

#kapcsolódó

Várandósság Hete - Nyílt nappal várják az érdeklődőket

Várandósság Hete - Nyílt nappal várják...

Nyílt nap és emlékkonferencia a programban.