Pályázati lehetőségek a szépkorúak számára
A városházán tartott hétfői ülésen az Idősügyi Tanács tagjai két, szépkorúakat megszólító pályázatról is tájékoztatást kaptak. Telepóczkyné Farkas Márta, a tanács titkára elsőként az „Alkotó idősek” 2025-ös pályázatot ismertette, amelyre egy pályázó akár három művel is jelentkezhet. A részletek a Váci Mihály Kulturális Központtal való egyeztetés után lesznek nyilvánosak. Szó esett a „Meséld el nekem” című kezdeményezés idei kiírásáról is, amely a szépkorúak személyes nyíregyházi történeteit gyűjti. A legfeljebb tízoldalas pályamunkákat október 30-ig lehet beküldeni – nem véletlenül az idősek hónapjában. A jelentkezést idén egy egyszerűsített adatlap is segíti.
„Egy nagyon ötletes megoldás született a „Meséld el nekem” pályázattal kapcsolatban. Az adatlapokat mellékeljük a pályázathoz, hiszen fontos, hogy rendelkezésre álljanak azok az adatok, amelyek alapján nyomon követhetjük, ki nyújtotta be a pályázatot, és hogyan érhetjük el őket az értesítéshez. Korábban ebben nehézségek adódtak, ezért vezettük be ezt a könnyen kitölthető adatlapot, amely jelentősen megkönnyíti a pályázók számára az adatok leadását, és a feldolgozók munkáját is gördülékenyebbé teszi”
– ismertette Telepóczkiné Farkas Márta.
Kulcsfontosságú információk az idősek támogatásáról
Az ülésen Tóthné Csatlós Ildikó egy rövid előadást tartott a szociális juttatásokról és a térítési díjakról. Kiemelte, hogy fontos a tanács tagjait pontosan tájékoztatni, hiszen ők állnak legszorosabb kapcsolatban az idősekkel, és az elhangzott információkat tovább tudják adni.
„A támogatások egy része közvetlenül az időseket érinti, illetve az idősek által igénybe vehető. Ilyenek például a rezsiköltség-támogatás, a lakásfenntartási támogatás, a gyógyszertámogatás, valamint egyéb, az időskorúakat segítő támogatások. A szolgáltatások terén pedig többféle lehetőség áll rendelkezésre, mint például az étkeztetés, a házi segítségnyújtás, a háziorvosi gondozói szolgáltatás, valamint a nappali ellátás. Ezekhez kapcsolódóan történik a térítési díjak megállapítása is. Az Idősügyi Tanácsot rendszeresen tájékoztatjuk ezekről, hiszen ezek nem könnyű, komplex kérdések, amelyek megítélése és kezelése különös odafigyelést igényel”
– részletezte Tóthné Csatlós Ildikó, a Szociális és Köznevelési Osztály osztályvezetője.
Folyamatos párbeszéd az idősekkel
A tanácsülésen Jászai Menyhért alpolgármester is jelen volt, aki kiemelte: az önkormányzat számára különösen fontos, hogy havi rendszerességgel ülésezzen a tanács, hiszen az idősekkel való folyamatos párbeszéd lehetővé teszi, hogy az őket érintő programok előkészítésében aktívan részt vegyenek.
„Az önkormányzat számára kiemelten fontos, hogy folyamatosan kapcsolatot tartsunk az idősekkel és az Idősügyi Tanáccsal. Éppen ezért havonta ülésezünk, hogy megvitassuk az aktuális napirendi pontokat. Számunkra ők kiváló partnerek, hiszen korukat meghazudtoló módon, aktívan vesznek részt a programok előkészítésében”
– nyilatkozta Jászai Menyhért.
Aktivitás és közösségépítés
Az ülés ezúttal is hasznos, interaktív eszmecserével zárult, ahol az aktuális kérdések megvitatása mellett előremutató kezdeményezések is elindultak. Az „Alkotó idősek” és a „Meséld el nekem” pályázatok meghirdetésével a város ismét lehetőséget ad arra, hogy a szépkorúak aktívan részt vegyenek a közösségi életben, és megosszák tapasztalataikat, alkotásaikat a fiatalabb generációkkal.
Szerző: Szabó Gabriella