Akár 4000-5000-szeres nagyításra is képes a Nyíregyházi Egyetem nagyfelbontású digitális mikroszkópja. A korszerű eszközt 2025. április 25-én, a Föld napja alkalmából szervezett átadóünnepségen és kísérleti bemutatón ki is próbálhatták az érdeklődők. A műszert a rendezvény megnyitóján Dr. habil Jekő József, intézeti tanszékvezető és Dobróné Dr. Tóth Márta főiskolai tanár mutatták be az érdeklődőknek. „A digitális mikroszkóp jelentősen emeli a hallgatók gyakorlati képzésének színvonalát a biológia, kémia, műszaki és agrárterületeken. Segíti a tudományos diákköri (TDK) munkák és oktatói kutatások minőségének javítását, különösen a képalkotás és mérések terén. Az oktatásban való alkalmazása új dimenziókat nyit a hallgatók szakmai felkészítésében, és előnyt biztosít számukra a munkaerőpiacon- mondta Dobróné Dr. Tóth Márta. A technikai különlegességeket Dr. habil Jekő József ismertette.
A Kémia Intézeti Tanszék vezetője kiemelte: a Keyens 4K digitális mikroszkóp előnye, hogy a mintákat előkészítés nélkül képes nagy felbontású, több irányú képeken megjeleníteni. Kiváló fókuszálási képességgel rendelkezik, és nemcsak méretbeli, hanem anyagösszetételbeli elemzéseket is végez. Az elektronmikroszkópokkal szembeni előnye, hogy gyorsabb és egyszerűbb használatot biztosít, miközben hasonlóan részletgazdag képeket nyújt. A rendezvényen az érdeklődők a gyakorlatban is kipróbálhatták az eszközt. Növényi-, állati eredetű, ipari (műanyag, fém, gyógyszer) és talajmintákat is vizsgáltak. A műszer sokoldalúságát Dr. Jekő József tanszékvezető demonstrálta.
A mikroszkópot a Környezet- és Természettudományi Intézet kémia tanszékén helyezték üzembe, ahol elsősorban a környezettudomány, a kémia, biológiaképzések hallgatói használják majd. A szakemberek arra is felhívták a figyelmet, hogy ilyen digitális mikroszkóp a térségben kizárólag a Nyíregyházi Egyetemen érhető el, ezzel pedig nemcsak hallgatók számára biztosít versenyelőnyt, hanem a középiskolai csoportokat is új élményekkel, tudással gazdagítja. A diákok a látogatások során bemutatók, szakköri foglalkozások és tematikus órák keretében ismerkedhetnek meg az eszközzel, hozzájárulva a természettudományos érdeklődés növeléséhez és a pályaválasztás megalapozásához is.
A mikroszkóp beszerzését a „Digitális oktatás és gyakorlatorientált képzés fejlesztése a Nyíregyházi Egyetemen” című pályázatának 1,008 milliárd forintos vissza nem térítendő támogatásából finanszírozták. Az RRF-2.1.2-21-2022-00004 azonosítószámú pályázat az Európai Unió Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszközének támogatásával valósul meg 2022. június 1. és 2026. április 30. között az intézményben. A projekt eredményeként a Nyíregyházi Egyetem komplex oktatási és képzési infrastruktúrájának fejlesztése, a pedagógusképzés módszertani gyakorlati fejlesztése, valamint az oktatók oktatásmódszertani képzése valósul meg.
A projektről bővebb információt a www.nye.hu oldalon olvashatnak.
További információ:
Kindrusz Emese, sajtóreferens, Nyíregyházi Egyetem