1996-ban egy olyan rendhagyó kezdeményezés indult el az országban, amely kiemelkedően tehetséges középiskolás diákok számára biztosít kutatási lehetőséget a legjobb hazai kutatóhelyeken.
1999. július 24-én a Kutató Diákok Országos Konferenciáján megalakult a tudományos kutatómunkát végző középiskolás diákokat, tudományos diákköreiket, mentoraikat és korábbi kutató diákokat összefogó Kutató Diákok Országos Szövetsége (röviden KutDiák). Szervezetünk jelenlegi védnökei Áder János köztársasági elnök, Lovász László, az MTA elnöke, Balog Zoltán Emberi erőforrás miniszter. Jelenleg már csaknem hatezer itthoni és környező országbeli magyar diák kutat különböző kutatóhelyeken és középiskolai diákkörökben.
A Szövetség egyik legnagyobb rendezvénye a Tudományos Diákkörök Országos Konferenciája, vagy ahogy többen is ismerik: a TUDOK. Itt minden év tavaszán több mint 150 résztvevő körülbelül 100 előadással indul. Közülük idén több mint ötvenen jöttek a határainkon túlról. A szakmai zsűrik értékelése alapján a legjobbak az egyetemi diákkörök országos konferenciáján (OTDK) is megmérettethetik magukat. A díjazottak mindemellett 30 felvételi pontot is kapnak, ami mutatja a verseny elismertségét.
Ebben az évben XVII. alkalommal kerül megrendezésre a Tudományos Diákkörök Kárpát-medencei Konferenciasorozata. A Műszaki- és reáltudományi konferencia helyszíne ez évben a Nyíregyházi Szakképzési Centrum Bánki Donát Műszaki Középiskolája és Kollégiuma.
A konferencia időpontja: 2016. február 10-11.
A konferencián részt vevő diákok öt szekcióban mutathatják be munkájukat. A matematika, fizika, kémia, és a műszaki tudományok mellett a National Instruments (a régió legnagyobb nemzetközi elektronikai vállalata) szekciójában izgalmas előadások várják az érdeklődőket.
A résztvevők a Kárpát-medence magyar iskoláiból érkeznek: Sopronból, Zalaegerszegről, Békéscsabáról, Rimaszombatból, hogy csak néhányat említsünk a sorból.
A közel 100 résztvevő nagyon változatos kutatások eredményeit mutatja be a zsűrinek, így a Goldbach-sejtéstől a jeltolmács kesztyűn át a lakások fűtési rendszerének optimalizálásáig nagyon sokszínű előadást hallhatunk. A legjobbak az országos nagydöntőben mérhetik össze tudásukat.
A konferencia fő célja mégsem a verseny, hanem az, hogy a diákok önálló kutatásaikat bemutathassák egymásnak, és az érdeklődőknek, akiket a konferencia szervezői nagy szeretettel várnak!
Nyíregyházi Szakképzési Centrum Bánki Donát Műszaki Középiskolája és Kollégiuma