A NÉPI DALOK ÉS TÁNC SZERELMESE – INTERJÚ BORBÁTH SZILVESZTERREL

A NÉPI DALOK ÉS TÁNC SZERELMESE – INTERJÚ BORBÁTH SZILVESZTERREL

Erdélyből, az Erdővidékről érkezett Nyíregyházára Borbáth Szilveszter (16), aki jelenleg a Nyíregyházi Művészeti Szakgimnázium táncművészeti tagozatának növendéke. A tehetséges népdalénekes és táncos fiatal szülőfalujában, Vargyason járt általános iskolába, így valóban közel áll hozzá a vidéki kultúra és hagyományápolás. Gyermekkora óta versenyről versenyre jár, legutóbb a Nyíregyházi Egyetem által megrendezésre került Középiskolások Zenei Versenyén lett első helyezett népdalénekes kategóriában.

– Mikor lett fontos számodra a zene?

– Már gyerekként is énekeltem. A mi családunkban mindig ott volt a zene és éneklés szeretete. Vidéki családból származom, így édesanyám nagyon sokat énekelt nekem és bátyámnak. Tőle tanultam a legtöbb népdalt. Az óvodai ünnepségeken kaptam az első szerepeket, a népdaléneklés pedig elkísért egészen idáig.

 

– Miért pont a népdalénekléssel kezdtél el komolyabban foglalkozni?

– Otthon nem mindig népdalt énekeltem, próbálkoztam mással is, viszont hamar kiderült, hogy ez áll hozzám a legközelebb. Ezt örököltem szüleimtől… A népdal és a néptánc szeretetét. Szerintem egy vidéki ember számára, aki ebben az életben, kultúrában él, a népdal állhat a legközelebb. Legalábbis én így vagyok vele. Első osztályos koromtól a népdalvetélkedők állandó versenyzője voltam, a szüleim minden ilyen alkalomra elvittek, hogy tovább fejleszthessem magamat és, minél több tapasztalatot szerezzek. Néha olyan vetélkedőkön is részt vettünk, ahol az egész családom a színpadon volt, így bátorítottak és vezettek be ebbe a világba.

 

Fontos számára a hagyományok ápolása.


– Van-e kedvenc darabod?

– Minden tájegység népdalát szeretem, de valami megmagyarázhatatlan okból a kalotaszegi népdalok állnak a legközelebb hozzám. És persze a többi tájegységből is van, amit szívesebben éneklek.

 

– A Nyíregyházi Egyetem Középiskolások Zenei Versenyén népdalénekes kategóriában első korcsoportban első helyezést értél el. Hogy élted meg a versenyt? Számítottál az eredményre?

– Mint már korábban említettem sok vetélkedőn részt vettem, ebben volt helyi, megyei, országos, és öt alkalommal voltam a Kárpátmedencei Népdalos találkozón, a Virágok Vetélkedésén. Számos alkalommal jutalmaztak első és második díjakkal, de minden alkalommal ugyanúgy izgultam és mindig ugyanolyan nagy örömmel fogadtam a díjat, akárcsak most, a Középiskolások Zenei Versenyén.

 



– Ezáltal meghívást nyertél a Kutatók Éjszakájára? Várod a rendezvényt?

– Igen, meghívást kaptam a Kutatók Éjszakájára, aminek nagyon örültem és boldogan el is fogadtam. Úgy, mint sok egyéb ez is új dolog az életemben, sok mindennel itt ismerkedek, most hallottam erről a rendezvényről is először.

 

– Melyik versenyeredményedre vagy a legbüszkébb?

– Minden versenyem eredményének örülök, de mégis akkor vagyok a legboldogabb, amikor erős mezőnyben kapok első díjat. Erdélyben négy ilyen alkalom volt, a Székelyföldi Népdalvetélkedők döntőjének megnyerése, és Temesváron is értem el kétszer országos első helyezést. A Nyíregyházi Egyetem által megrendezésre került Középiskolások Zenei Versenyén is kitűnő énekesek voltak, boldog vagyok, hogy részt vehettem a megmérettetésen, a díj pedig külön öröm.

 

Szilveszter minden versenyeredményének ugyanúgy örül.


– Milyen terveid vannak a népdalénekléssel a jövőre nézve?

– Az életemben egy másik fontos dolog, a néptánc is szerepet játszik. Erdélyben azonban olyan szinten, ahogy a Nyíregyházi Művészeti Szakgimnázium táncművészeti szakán, nem tanulhattam. Szeretném, ha a néptánc és a népdal egymás mellett, mindig az életem része lenne, így legjobb tudásom szerint fejleszteni fogom a tánctudásom, és remélem egyszer én is továbbadhatom… Akár a szülőföldemen is.

 

 

Farkas Fanni

#kapcsolódó

Zays sikerek

Zays sikerek

Április első hetében több országos egészségügyi témájú verseny került megrendezésre,...

Tippek írószer vásárláshoz

Tippek írószer vásárláshoz

Milyen iskolatáskát, ceruzát, tollat, ollót érdemes venni? Tippek tanszer vásárláshoz...