Bár gyakorta megtörténik, bevásárlóközpontok környékén parkoló autók rongálásával kapcsolatban mégis nagyon ritkán érkezik bejelentés a rendőrségre – tudtuk meg Fehérvári Mariettától, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóreferensétől. Amennyiben azonban valaki mégis ilyet tapasztal, az megteheti a feljelentését a legközelebbi rendőrkapitányságon. A kár értékétől függően 50 000 forint alatt ugyanis szabálysértési eljárást indítanak benne, 50 000 forint feletti kár esetén pedig már büntetőeljárást. Csakhogy ennek feltétele van!
Feltétel a „szándékosság”
– Bármely eljárás lefolytatásának feltétele a szándékosság, vagyis amennyiben sikerül azonosítani az elkövetőt, csak abban az esetben marad rendőrségi hatáskörben az ügy. Tehát csakis akkor, ha bizonyosságot nyer, hogy a károkozó cselekményét szándékosan követte el. Ellenkező esetben, gondatlan elkövetés esetén a rendőrség megszünteti az eljárást, és a károsult már csak polgári peres eljárás keretén belül érvényesítheti a kár megtérítése iránti igényeit – magyarázta.
Abban az esetben tehát, ha nem derül ki, hogy szándékosan tolták neki a bevásárlókocsit a parkoló autónak, a rendőrség tehetetlen, és nem marad más, mint saját zsebből kifizetni a karosszériást, vagy felhasználni a Casco biztosítást (ha van), ott azonban számolnunk kell önrésszel is, vagyis egy-egy ilyen ralizás akár százezrekbe is fájhat, csakhogy nem az elkövetőnek, hanem a károsultnak.
Segíthetnek a térfigyelő kamerák
– Azt javasoljuk, hogy amennyiben szemtanúja annak, hogy gépkocsiját feltehetően szándékosan rongálták meg, próbálja megjegyezni minél részletesebben az elkövető személyleírását, nézze meg, hogy merre menekül el, vagy milyen gépkocsiba száll be, és jegyezze is fel annak rendszámát. Érdemes megnézni, hogy a környéken lát-e térfigyelő vagy magánkamerát, amelyek rögzíthették a cselekményt, hiszen a felvételek a későbbi eljárás során még bizonyítékként szolgálhatnak – hívta fel a figyelmet.
Bruszel Dóra