A nem kellő oda figyeléssel történő fűtés, a kémény és a fűtőeszközök ellenőrzésének hiánya azonban baleseteket, szén-monoxid mérgezéseket is eredményezhetnek. Az OPUS TIGÁZ Zrt. a balesetmegelőzés fontosságára és az óvintézkedések betartására hívja fel a lakosság figyelmét.
A fűtési szezon beköszöntével növekszik a nem megfelelő fűtési berendezések miatt bekövetkező balesetek kockázata. Ellenőrzés és megfelelő karbantartás hiányában egy nyílt égésterű gázkészülék használata balesetveszélyt hordoz magában. Egy szivárgó, helytelenül bekötött vagy elavult eszköz egészségkárosodást, vagy akár robbanást is okozhat. Az egyik leggyakoribb problémát azonban a köznyelvben „csendes gyilkosnak” is nevezett szén-monoxid keletkezése jelenti.
A 2012-től rögzített statisztikai adatok alapján évről évre emelkedik a segélyhívón keresztül bejelentett szén-monoxid mérgezés gyanús esetek száma. Magyarországon a katasztrófavédelem tűzoltóegységeit évente mintegy 400 alkalommal riasztják ilyen esetekhez és sajnos nem is telik el úgy téli szezon, hogy ne hallanánk arról, hogy emberi életeket is követelt a nem megfelelő légellátás biztosítása.
Milyen óvintézkedéseket tehet ön háztartásának biztonsága érdekében?
A fűtési szezon veszélyeinek elkerülése érdekében több megelőző óvintézkedést is tehet.
A szén-monoxid az emberi érzékszervek számára „láthatatlan”, mivel egy színtelen, szagtalan, íztelen toxikus gáz. Ezért a teljes biztonság érdekében érdemes beszereznie megfelelő minőségű és megbízhatóan működő szén-monoxid érzékelőt. Az érzékelők már a kisebb gázszivárgás esetén is jelzik a szén-monoxid koncentrációjának növekedését. A készülék vásárlása előtt ajánlott tájékozódnia, szakember segítségét kérnie, és az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) által jóváhagyott terméket választania, hiszen egy nem megfelelő érzékelő hamis biztonságérzetet kelthet és előfordulhat az is, hogy a készülék nem jelzi időben a veszélyhelyzetet. Az eszköz felszerelésekor fontos figyelembe venni, hogy a szén-monoxid könnyebb a levegőnél, ezért felfelé száll, így az érzékelőt javasolt nagyjából fejmagasságban elhelyezni, illetve a mielőbbi riasztás miatt érdemes viszonylag közel tenni a fűtőberendezéshez. Abban az esetben, ha az eszköz riaszt, biztosítsa a lakás alapos kiszellőztetését, zárja el a gázt, és menjen ki a friss levegőre.
A balesetek és a szén-monoxid szivárgásának elkerülése érdekében hozzáértő szerelővel ellenőriztesse a gázfogyasztó-rendszerét, háztartása teljes biztonsága érdekében pedig szerezzen be az OKF által jóváhagyott szén-monoxid érzékelőt!
Az OPUS TIGÁZ Zrt. célja a felhasználók biztonságos energiaellátása, amennyiben az óvintézkedések ellenére gázszagot érez, gázszivárgást vagy gázömlést észlel, akkor kérjük, azonnal hívja az egész nap elérhető hibabejelentő telefonszámot: +36 80 300-300.