Csak idén januárban 37 százalékkal többen kötöttek házasságot, mint tavaly ugyanebben az időszakban, országos szinten összesen 1678 pár mondta ki a boldogító igent. Az arányszám 2,1 ezrelék volt, 0,6 ezrelékponttal nagyobb, mint egy évvel korábban. A pozitív változást a Nyíregyházi Egyházmegye is tapasztalta a 2023-as évben.
„Az egyház azt várja, hogy valaki tudatosan, szabad akaratból és vallási meggyőződésből érkezzen meg a templomba és mondja azt ki, hogy ő a másikat egy életen keresztül szeretni akarja. Természetesen pont ezért tűnik egy kicsit szigorúbbnak, hiszen mi azt gondoljuk, ezzel a döntéssel egy szeretetszövetséget akar létrehozni valakivel egy életen keresztül. Sőt, reményeink szerint még utána is. Örömmel vettük észre, hogy az elmúlt évben szinte duplájára növekedett a házasságkötések aránya, ami szerintem egy nagyon jó információ. Elsősorban azért, mert a jövőt ilyen módon lehet megalapozni, így lehet előrébb lépni, hiszen ha a fiatalok tudatos döntést tudnak hozni és emellett a döntés mellett kiállni, akkor azt hiszem, hogy ez egy felnőttségnek a tipikus jele, ahogy a pszichológia is mondja, és az azt jelenti, hogy a jövő társadalmában egyre inkább stabilabb alapokon fog állni minden” – nyilatkozta Szabó Tamás parókus.
A házasságot kötők átlagos életkora is sokat változott az elmúlt évtizedekben. 1980-ban a nők átlagos életkora az első házasságkötéskor még a 22-t sem érte el, ez 2022-ben a 30-at is meghaladta. Férfiak esetében negyven évvel ezelőtt az átlagéletkor 24,5 volt, ez 33-ra emelkedett 2022-re. A Központi Statisztikai Hivatal további, a népességre vonatkozó 2024. januári adataiból kiderül, hogy az év első hónapjában 6650 gyermek született, 12%-kal, 902 újszülöttel kevesebb, mint egy évvel korábban. 11 723 fő vesztette életét, 1,1%-kal, 134 fővel kevesebb, mint 2023 januárjában. A természetes fogyás a 2023. januári 4305-tel szemben 5073 fő volt.