Az MCC Nyíregyházi Képzési Központjában Csepregi Gábor tartott előadást a motiváció szerepéről. A filozófus és teológus 1968-ban kalandos módon disszidált a Kádár-rendszerből, majd Kanadában filozófiából és teológiából doktorált. Később egy neves kanadai egyetem vendégkutatója lett. Korábban a kanadai vízilabda-válogatott tagja volt, és szövetségi kapitányként is dolgozott. Az előadás során a résztvevők választ kaptak arra, mi történik, amikor valóban motiváltnak érezzük magunkat, és hogy a motiváció hogyan befolyásolja mindennapi döntéseinket a munkahelyi és a magánéleti kihívások során.
A motiváció valójában egy belső indulat, erő vagy kívánság, amely arra ösztönöz minket, hogy elérjünk egy célt. Elképzelhető, hogy maga a cél motivál bennünket, de az is lehetséges, hogy egy harmadik tényező hatással van erre a belső erőre. Ilyenkor egy célt próbálunk elérni, és ebben az összefüggésben megjelenhet egy külső tényező is, például valaki példája, amely megragad bennünket, és elindítja ezt az erőt, ezt a vágyat. Így elkezdjük követni az utat, hogy elérjük a célt. Ugyanakkor a motivációval együtt egyfajta hiányérzet is társulhat, amely folyamatosan ott lebeg bennünk: vajon sikerül-e végig járni ezt az utat és elérni a kívánt célt?
– részletezte Csepregi Gábor, az MCC Vezetőképző Akadémiájának tanácsadója
A motiváció ereje és a demotiváció kezelése
Az MCC Vezetőképző Akadémiájának tanácsadója, Csepregi Gábor, előadásában elsősorban arra világított rá, hogy mi erősíti és mi gyengíti a motivációt különböző helyzetekben. Kiemelte, hogy a motiváció alapvetően meghatározza életünket, és az egyik legfontosabb kérdés, hogy mi ad értelmet életünknek. Az értelmes célok keresése és megvalósítása rendkívül fontos, hogy motiváltak maradjunk, és ez a motiváció nemcsak a munkánkra, hanem a kapcsolatainkra és mindennapi életünkre is kihat. Emellett részletesen kitért a demotiváció okaira és hatásaira is, amelyeket érdemes felismerni és kezelni a sikeres élet érdekében.
„A döntés kulcsfontosságú eleme a motiváció problémájának, hiszen az motivál minket arra, hogy így vagy úgy döntsünk. Ugyanakkor az is fontos, hogy olyan emberekkel vegyük körbe magunkat, akik képesek erősíteni a motivációnkat. Egy harmadik tényező pedig, hogy a demotivációt valamilyen módon le kell győznünk. Ez különösen fontos a fiatalok esetében, és pedagógusként talán a legnagyobb kihívás, hogy a fiatalokból kihozzuk ezt a demotiváltságot, és megtaláljuk bennük azt az energiát, azt az életre való hajtóerőt, amellyel képesek célt tűzni maguk elé. És valóban, cselekedni is tudjanak az életükben”
– ismertette Csepregi Gábor, az MCC Vezetőképző Akadémiájának tanácsadója
A döntés ereje: A megfelelő pillanat megtalálása
Az előadó hangsúlyozta, hogy a döntéseket nem szabad elsietni, de túl sokáig várni sem érdemes, mert akkor a döntési lehetőség elvész. Mindig meg kell várni a megfelelő pillanatot, amikor valóban szükséges dönteni. A döntés mindig jó, maga a cselekvés pozitív, azonban a döntés következményei lehetnek jók vagy rosszak egyaránt, és ezek azok a tényezők, amik meghatározzák, hogy a döntés helyes volt-e.
Szerző: Szabó Gabriella