Tavaly ünnepelte fennállásának 35. évfordulóját a Keresztény Értelmiségiek Szövetsége, és az alapítók célkitűzése a rendszerváltozás óta változatlan: szükség van az egyén és állam közötti civil szférára, keresztény alapon is. A KÉSZ nyíregyházi csoportjának meghívására érkezett a városba hétfőn Makláry Ákos atya, aki a kereszténydemokrácia világiak számára is értelmezhető fogalmait tisztázta előadásában.
Állam és egyház kölcsönösen előnyös együttélésben
Mint rámutatott: az állam és az egyház nem lehet sebészollóval elvágva egymástól. Szükség van köztük a szinergiára, hogy kölcsönösen előnyös együttélés, szimbiózis alakuljon ki. Ami jó az államnak, a magyar társadalomnak, az legyen jó a keresztény embernek is, hiszen hatunk egymásra, együtt élünk, egy hajóban evezünk. Egyben óva intett mindenkit attól, hogy felelőtlen kritikával illesse a kettő együttműködésének fontosságát.
Sok évszázados társadalmi szerepvállalás
– Aki ilyen tárgyban véleményt mond, tegye nagyon nagy felelősséggel és nézzen nagyon utána. Az a társadalmi szerepvállalás, amit a magyar felekezetek, keresztény egyházak Magyarországon fölvállaltak, az a társadalmi szerep, az oktatás, az egészségügy, a karitatív, szociális szférában, az nagyon fontos. Azért a katolikus és a protestáns egyházaknak is ötszáz-kétezer éves elég jó tapasztalata van ezeken a területeken. Nem véletlen az, hogy nem csak Magyarországon, hanem európai szekuláris társadalmakban is ezeket a területeket egyre inkább az egyházi partnerre ruházzák át. Ez természetesen egy együttműködést hoz magával – mondta Makláry Ákos.
Karöltve, együtt szolgálják a társadalmat
– Ennek az együttműködésnek vannak anyagi oldalai is, hiszen az egyházi iskolában, az egyházi kórházban is föl kell kapcsolni a villanyt, ki kell fizetni az ott dolgozók bérét, és így tovább. Az, hogy az állam és az egyház így karöltve, együtt szolgálja a társadalmat, ez a világ legegészségesebb dolga. Erre próbáltam utalni a szimbiózis képével, ennek örülni kell. Azt gondolom, hogy ehhez a tartalomhoz megfelelő formát kell adni, és ezzel szerintem ne legyen senkinek semmi baja, hiszen nem csak megkeresztelt embereket oktatnak, segítenek, ápolnak ezekben az intézményekben, vagy látogatják meg otthon az időseket, hanem mindenkit –nyilatkozta a görögkatolikus pap, a KÉSZ elnöke.
Az európai demokráciák keresztény alapon szerveződtek
A KÉSZ elnöke hozzátette, látnunk kell, hogy az a társadalom, ami Magyarországon létezik, azok a demokráciák, amelyek Európában élnek, keresztény alapon szerveződtek és élnek. Tehát az is keresztény bizonyos szempontból, aki nincs megkeresztelve. A keresztény civilizáció, kultúra, a kereszténység átitat mindent, tehát ezt nem lehet kilúgozni, vagy kivenni a kereszténységet a mindennapi életünkből.
Tartanunk kell valahová – erősödik a kereszténység
– A görög filozófia, római jog és a keresztény hit és a keresztény kultúra az, ami fölépítette ezt a csodálatos Európát. Az a társadalmi, világnézeti változás, amit a jólét és a fogyasztói társadalom magával hoz, látszólag meggyengítette ezeket az alapokat, de én azt látom – és nem vagyok ezzel egyedül –, hogy van egy reneszánsz, kell és szükséges egy reneszánsz, egy újraéledés. Egy többen fedezik föl azt, hogy nekünk tartanunk kell valahova, és nem akárhonnan jöttünk. Ezeket az értékeket, az evangéliumot, krisztus tanítását meg kell élni. Igenis erősödik a kereszténység, én azt gondolom, Magyarországon is. És itt talán nem a statisztikákat kell nagyon nézni, hanem azt, hogy 1-1 településen van-e élő keresztény egyházi élet. Én optimista vagyok és nagyon jól jeleket tapasztalok – fogalmazott.
Jó példa Nyíregyháza a szerepvállalásban
Makláry Ákost ugyan görögkatolikus papi hivatása most a fővároshoz köti, de Kemecsén született és Nyíregyházán járt iskolába, ahová mindig örömmel jön. Ugyanakkor büszke arra is, hogy Nyíregyháza jó példa szerepvállalásban a nagyvárosok között, hiszen a Keresztény Értelmiségiek Szövetségének Megyesi Mária által vezetett helyi csoportja mellett egy kifejezetten fiataloknak szóló is működik a Szent Imre Katolikus Gimnáziumban. Szerinte fontos, hogy ez a város is érezze, hogy van egy ilyen közösség, amely ökumenikus alapon szerveződött és a településért, az itt lakókért szeretne tenni.
Szerző: Tarczy Gyula