Tizenhárom évvel ezelőtt, Dublinban találkozott először ezzel a sporttal, ami akkora hatással volt rá, hogy elhatározta, hazahozza a műfajt Nyíregyházára. Négy éve indította el stúdióját a városban, ahol ma már közel száz gyermeket és huszonöt felnőttet oktatnak légtorna, légi tánc alapjaira. Éva büszke arra, hogy Nyíregyházán sikerült népszerűsítenie ezt az egyedi mozgásformát, célja, hogy minél több emberhez eljuttassa a légtorna örömét, és megmutassa, hogy ez a különleges sport mindenki számára elérhető.
Új lehetőségekre nyitottak ajtót
Éva harmadmagával, Zsuzsával és Vikivel közösen vezeti az órákat a stúdióban. Makara Éva és Bódis Vajnárovics Viki – aki színészként a Mandala Dalszínház társulatát is gazdagítja – közös sikertörténete már sokak számára ismerős lehet, hiszen egy évvel ezelőtt, ugyanekkor osztották meg eredményeiket és sikereiket a Nyíregyházi Televízió Szieszta Plusz adásában (a lányokkal készült Szieszta Plusz adásunkat ITT nézheti meg). Viki 2024 elején, néhány hónap légtorna pályafutása alatt országos bajnokságot nyert, azóta eltelt egy év és mindkettőjük, valamint a stúdió életében is jelentős változások mentek végbe. Viki az országos első helyezést követően újabb aranyéremmel gazdagodott, majd oktatni kezdett. A stúdió pedig sikeresen elindította versenyeztetési programját, amelyet azóta is elszántan folytat. A következőkben az elmúlt egy év történéseibe engednek bepillantást.
Nyíregyháza a cirkuszvilág térképén
A stúdió az elmúlt egy évben is nagy fejlődésen ment keresztül. Sikereit bizonyítja, hogy tavaly a Cirkuszművészeti Központ és a Fővárosi Nagycirkusz mentoriskolája lett, ami számos előnyt biztosít számára. A szakmai támogatás mellett a stúdió tanulói lehetőséget kapnak arra, hogy részt vegyenek a Fővárosi Nagycirkusz előadásain és artistapróbáin, valamint betekintést nyerjenek a szakma velős, gyakorlati részébe. Ezzel Nyíregyháza is felkerült a cirkuszvilág térképére, és a stúdió ismertté vált a cirkuszi körökben. A nyíregyházi légtorna fejlődését az is erősíti, hogy a városban három hasonló profilú stúdió példaértékű összefogással, együttműködve szervezi versenyeit.
Elindult a versenyeztetés
Az elmúlt évben jelentős mérföldkőhöz érkeztek, ugyanis elindították a versenyeztetést a helyi stúdióban, ami új lendületet adott a sportág népszerűsítésének. A legnagyobb siker az első Tiszántúli Rúd- és Légtorna Bajnokság megszervezése volt, azzal a céllal, hogy Kelet-Magyarországon is népszerűsítsék ezt a sportágat.
„A tavalyi évben kezdtük el a versenyeztetést. Idő kell, míg valaki eljut egy olyan szintre, hogy versenyre készíthessük. A felkészítés tavaly kezdődött néhány diákunkkal, köztük Vikivel is. Ez az év rendkívül sűrű volt, az S52 és a My Time Pole Fitness stúdiókkal együttműködve megszerveztük az első Tiszántúli Rúd- és Légtorna Bajnokságot Nyíregyházán, amely nagy sikerrel zajlott a Móricz Zsigmond Színházban, és nemcsak az országból, hanem külföldről is érkeztek versenyzők”
– mondta Éva, aki hozzátette, a nagy érdeklődés és pozitív visszhang miatt idén ismét megrendezik a megmérettetést.
Az oktatógárda is bővült
Tavaly nemcsak a versenyek szervezésére, hanem a stúdió fejlesztésére is nagy hangsúlyt fektettek. Az oktatói csapat bővült: a légtorna oktatását Éva mellett Viki és Zsuzsa is segíti. Zsuzsa óvoda- és gyógypedagógusként szerzett tapasztalataival erősíti a csapatot. A három oktató egy jól felépített órarendet alakított ki, amelyben gyerekek és felnőttek számára is elérhetők különböző szintű foglalkozások.
„Nem kell a fotelben ülni”
A másik oktató Viki lett, aki – ahogy már említettük – légtornász pályafutása elején néhány hónap alatt nemcsak beleszeretett a légtornába, hanem az országos mezőnyben is kiemelkedő sikereket ért el. 2023 augusztusában kezdett edzeni a Flow Aerial Dance Légtorna & Mozgás Stúdióban, és pár hónappal később, 2024 januárjában már egy rangos országos versenyen, felnőtt kezdő hammock kategóriában aranyérmet szerzett és hazavihette a legjobb előadóművész különdíjat is. Korábban elmondta: 35 éves, kétgyermekes édesanyaként kezdett el légtornázni, hogy megélje nőiességét és példát mutasson gyermekeinek arról, hogy soha nem késő új dolgokat kipróbálni és nem kell a fotelben ülni. A légtorna számára nemcsak edzés, hanem önmagának való bizonyítás is lett. Éva szerint Viki erős, tudatos és elhivatott, öröm vele dolgozni – immár nemcsak edzőként, hanem kollégaként is.
Újabb aranyérem, és kihívás
2024 áprilisában a három helyi stúdió közös szervezésű versenyén, az első Tiszántúli Rúd- és Légtorna Bajnokságon Viki ismét aranyérmet nyert. A sikereket követően, újabb kihíváskét a kezdő gyerekcsoportok oktatásába is bekapcsolódott. Testnevelői diplomája megkönnyítette a munkáját, de nagy segítséget kapott Évától is, aki mentorálta és támogatta őt.
„Testnevelői végzettséggel rendelkezem, így az alapok már adottak voltak, de mivel a légtorna nem egy szokványos sportág, mindent alaposan el kellett sajátítanom, amit Évától megtanulhattam. Ez nagyban hozzájárult ahhoz, hogy sikeresen vezethessem az órákat. Különösen élvezetes volt, hogy elkezdhettem a kezdő csoportokkal foglalkozni, és láthattam, hogyan fejlődnek a gyerekek. Az, hogy ők élvezik a mászást és a fejjel lefelé lógást, igazán nagy visszajelzés volt számomra, és megerősítette, hogy megtaláltam egy új, izgalmas utat”
jegyezte meg Viki.
Ahol a színészet és a légtorna összeforr
Viki színházi tapasztalatait a stúdióban is hasznosítja, különösen a színpadi jelenlét és a történetmesélés fejlesztésében. Bár most nem versenyez, Éva jobbkezeként segít a koreográfiák összeállításában és az előadások színházi hatásának erősítésében. Ötleteivel hozzájárul, hogy a produkciók egyediek és emlékezetesek legyenek, a versenyzők pedig arckifejezéseikkel és mozdulataikkal történeteket meséljenek el. Sokat jelent számára a családi támogatás. Férje, Gábor mindenben támogatja, és büszkén figyeli a stúdió sikereit, valamint a színház és a cirkuszművészet ötvözését, amelyet nemrég a Városbálon is megtapasztalhatott.
„A férjem teljes mértékben támogat, és szereti, amit csinálok. Amikor a stúdió a Városbálon fellépett, ő némán figyelte a produkciót, aggódott, de közben csodálta is, és most már ő is látja, hogyan lehet a légtornát és a színházat jól kombinálni. Örül annak, hogy mindkettőt sikeresen együtt tudjuk alkalmazni”
– mondta.
Fejleszt, művészeti élményt nyújt
Az edzéseken a légtorna alapjain túl, nagy hangsúlyt fektetnek a hajlékonyság, erőnlét és állóképesség fejlesztésére, hiszen ezek a sportág elengedhetetlen alapjai.
„A felnőttek számára külön légtorna és nyújtás órákat tartunk, míg a gyermekek számára a csoportos edzések részeként nyújtó és hajlékonyság-, illetve erőnléti fejlesztő foglalkozásokat is szervezünk. A légtorna eszközök önállóan is hozzájárulnak ezeknek a készségeknek a fejlődéséhez, mivel a sportág gyakorlásához elengedhetetlen az erő, a hajlékonyság és az állóképesség. A versenyre való felkészülés körülbelül 4-5 hónapot igényel, de kitartó munka kell hozzá, mint bármely más sportágban”
– hangsúlyozta Éva, s még hozzáfűzte: a légtorna saját testsúlyos edzésformája minden korosztály számára kiválóan alkalmas, mivel nemcsak fizikai állóképességet, hanem koordinációs készséget is fejleszt, és segíti a helyes testtartást. Jelenleg a stúdió 100 tanítványából négy-öt olyan diák van, aki komolyabban foglalkozik a versenyzéssel. Az amatőr sportolók számára azonban a légtorna ugyanolyan hasznos és élvezetes, hiszen az egész testet fejleszti, emellett játékos, művészi élményt is nyújt.
Bárki betekinthet a légtorna világába
A következő nagy eseményük április 27-én lesz, amikor újra megrendezik a Tiszántúli Rúd- és Légtorna Bajnokságot a színházban, ezúttal másodjára.
„Várunk mindenkit szeretettel nézőként is. Szintenként és korosztályonként lesznek beosztva a versenyzők és nemcsak légtorna eszközökön: karikán, hammockon, trapézon, aerial silk eszközön, rúdon is fognak versenyezni, összevontuk a két levegősportot. Nagyon látványos produkciókra számíthatunk, amire több hónapon át készülnek a versenyzők, úgyhogy élvezet lesz nézni az előadásokat. Ez alapvetően egy előadóművészi sport, artista művészet, ami a nézőnek is nagy élményt tud adni, nem csak a versenyzőnek"
– emelte ki a stúdió vezetője.
Művészet a levegőben
A stúdió oktatói vallják, ez a sport nemcsak fizikai kihívás, hanem előadó-művészet is, hiszen a produkciókhoz egyedi koreográfiákat készítenek, amelyek több hónapos felkészülést igényelnek. Hisznek abban, hogy a sportág tovább fejlődik, és egyre több embernek szerez örömet, akár hobbiként, akár versenyszinten. Látványossága és művészi jellege miatt pedig nemcsak a versenyzőknek, hanem a közönségnek is felejthetetlen élményt nyújt. A következő verseny április 27-én, a Móricz Zsigmond Színházban ad lehetőséget arra, hogy mindenki bepillanthasson a légtorna lenyűgöző világába.
Szerző: Boros Rita