A program célja, hogy átfogó, egységes sportszakmai koncepciót kínáljon a 6-9 éves korosztály számára.
A program alapja a korosztályoknak megfelelő széleskörű képességfejlesztés, mellyel megalapozható akár a későbbi versenyszerű sportolás, de hasznos hátteret adhat a mindennapi élethez is. A program célja még hogy megteremtse a lehetőséget arra, hogy az abban résztvevő gyerekek képesek legyenek a fizikai képességeik maximális kiaknázására, és ezt ne korlátozza semmilyen a múltból eredő hiányosság. Ennek érdekében a Kosárpalánta Program ötvözi az atlétika, a gimnasztika és a küzdősportok hasznos alap mozgásanyagát a kosárlabda megalapozó gyakorlat anyagával.
Jelenleg éves szinten közel 500 iskolai csoport kapcsolódik a Kosárpalánta programhoz.
2016 tavaszán a Kosárpalánta szakmai program alapján készített tanterv bekerült az 1-4 osztályos testnevelés tanterv keret kiegészítő tanterv részébe, ezáltal lehetőség van a foglalkozások iskolai testnevelés óra keretén belüli megtartására.
A Kosárpalánta akkreditált pedagógus továbbképzés 2016 őszén kezdődött. Az elmúlt években már több száz iskolai/óvodai pedagógus vett részt ezen képzésen.
A 2017 őszén elindult Kosárpalánta Bajnokságban a 2019-2020-as nevelési oktatási évre a résztvevő iskolai csapatok száma elérte a 300-as nevező csapatszámot.
A Kosárpalánta Programhoz kapcsolódó Országos Kosárpalánta Bajnokságban nem hirdetnek végső győztest, bajnokot egytelen korosztályban sem. A bajnokság lebonyolításának elsődleges célja a közösségteremtő, eredmény kényszer nélküli versenylehetőség biztosítása és a kosárlabdázás alapjainak megismertetése a részt vevő kisiskolások részére.
A Nyíregyházi Kosárlabda Klub (NYKK) 2018-tól vesz rész a Kosárpalánta Programban. A 2024-2025.évi szezonban hat nyíregyházi általános iskolában 13 csapatot működtet és nevezett az Országos Kosárpalánta Bajnokságba. Az NYKK fő együttműködő partnerei a Kosárpalánta Programban a Nyíregyházi Egyetem, a Nyíregyházi Tankerületi Központ és a HIT Gyülekezete.
Az együttműködés keretében a partner iskolákban az ott tanulókból álló kosárpalánta csapatokat az oktatási intézmények pedagógusai vezetik, az NYKK bérleti szerződés alapján használja a tornatermeiket az edzések-foglalkozások lebonyolítására és három évente nagy értékű Kosárpalánta sportfelszerelés csomagot ad át az iskolák fenttartóinak. Ez történt meg 2025. január 30.-án a Bem József Általános Iskola Gárdonyi Géza Tagintézményében is, ahol az NYKK vezetője adta át a Kosárpalánta sportfelszerelés csomagot a Nyíregyházi Tankerületi Központ igazgatójának egy bemutató Kosárpalánta testnevelés óra keretében.