A világkiállításra is szállítottak nyíregyháziként
Az idén 35 éves Nyírlift Kft. jelenlegi ügyvezetője, Kováts Dániel emlékszik arra, hogy gyermek volt még, amikor az édesapja által alapított cég kezdeti időszakában a garázsukban kopácsoltak a munkások… A ’90-es években fejlődésnek induló vállalkozás kezdetben nagy multiknak, például a Schindlernek gyártott nagyon sok kabint, vázat és komplett felvonót, referenciáik között vannak budapesti plázák, mint az Aréna és a Campona, de Záhonytól Szegedig, Pécstől Győrig rengeteg helyen megtalálhatók a Nyíregyházán készített liftek, és korábban Szlovákiába, Ausztriába, Ukrajnába és Romániába is szállítottak, sőt, a milánói világkiállítás pavilonjába is ők vitték a felvonókat.
Profilbővüléssel alkalmazkodva a világ változásához
A világ változott, így ma már az egyik legnagyobb európai gyártó, az Orona termékeit forgalmazzák, de az iparágban így is megmaradtak a magyar tulajdonúak között az élen. Az ügyvezető 2006-ban vette át a nem messze lévő Sematic vezetésére szerződő édesapjától a céget, majd a profil szélesedésével – bejött a lemezmegmunkálás, egyre több lett a bérmunka, majd elindult a KTL felületkezelés is – hamarosan bővülniük kellett, ami a mostani fejlesztés alapja.
Kinőtték a régi telephelyet, 2,2 hektáron építkeztek
– Nagyon gyorsan kinőttük a régi telephelyünket a Debreceni úton és jó pár éve elkezdtünk nézelődni. 2018-19 környékén döntöttük el, hogy ideje bővülni, de ott nem lehetett, a szomszédok is negatívan reagáltak a három műszakos munkarendre, és akkor vásároltuk meg 2020 környékén először ezt az egy hektáros területet, ahol első ütemeként felépítettünk egy lemezmegmunkáló üzemet, ahova átvittük a gépeinket a régi telephelyről. Második ütemeként pedig belevágtunk a harmadik üzletágba, az pedig a KTL felületkezelés. Maga a gépsor tavaly október környékén lett készen a plusz két emelettel, illetve az újabb 2000 négyzetméterrel. Ezzel párhuzamosan megvettük a mellettünk lévő területet, tehát összességében most már 2,2 hektáron van az ipari parki telephelyünk, ahova raktárakat, konténereket, logisztikai létesítményeket építettünk, és tulajdonképpen pár hónappal ezelőtt a beruházás 99 százalékosan elkészült. Tehát már az utolsó kapavágás van hátra, nyíregyházi vállalkozóktól rendeltük meg a kivitelezést
– nyilatkozta a Nyíregyházi Televíziónak Kováts Dániel.
Ők is profitálnak az ipari park bővítéséből
Nyírlift Kft., ügyvezetője hozzátette, a beruházás előzménye, hogy jó kapcsolatban voltak az önkormányzattal. Felajánlották nekik ezt a területet, mellyel az úgynevezett déli ipari park eredeti, 130 hektáros része betelt. A befektetési övezet kormányzat által támogatott 640 hektáros bővítésének infrastrukturális előnyeiből pedig ők is profitáltak. A lemezmegmunkáló üzletáguk energiaigényének kiszolgálásához ez is kellett, hogy meg tudjanak felelni a növekvő bérmunkaigényeknek is.
Sok helyre szállítanak, keresik a helyi partnereket
Amellett, hogy legfőbb partnerük a környéken a Sematic és Debrecenbe éppúgy szállítanak, mint Németországba, sőt, Ausztriában is leányvállalatot alapítottak a több lábon állás érdekében, igyekeznek vármegyei, és még inkább a környezetükben lévő cégeknek dolgozni, amire vannak biztató jelek az új beruházók érkezésével.
Tárgyalnak az ipari park beruházóival
– Most van aláírás alatt a Qvantummal a beszállítói keretszerződés, aminek köszönhetően az általuk gyártott termékeknek bizonyos fém alkatrészeit kizárólag tőlünk fogják vásárolni, úgyhogy nagy reményekkel nézünk elébe ennek a kapcsolatnak. És próbálunk kapcsolatot kiépíteni a többi érkezővel is, a W-Scope-val – ott kicsit most lelassultak a dolgok, de már karbantartási szerződésünk van a felvonókra, illetve a gyár építkezésnek bizonyos fémtermékeit mi gyártottuk. Reméljük, hogy a Boysen is hamarosan beindul, és ott is tudunk kapcsolatot kiépíteni, a Sunwodát is várjuk. Tehát várunk minden lehetséges partnert, mert értelemszerűen sokkal egyszerűbb ideszállítani a szomszédba, nem pedig Németországba, és a versenyképesség szempontjából ez fontos.
Csaknem négymilliárdos fejlesztés, munkahelyteremtéssel
Ami magát a beruházást illeti, 2,2 hektáron 5000 négyzetméternyi gyártó felületet, 1200 négyzetméternyi irodát, ezenkívül 1200 négyzetméternyi raktározási kapacitást alakítottak ki, valamint parkolókat és tárolási lehetőségeket, továbbá robotizált élhajlító gépeket, automata rendszerrel felszerelt, lézervágó és stanc kombigépeket vásároltak. Összességében a beruházás értéke csaknem négymilliárd forintos, melyhez versenyképességet növelő, hazai vállalkozóknak szóló és nagyvállalati pályázatokat is igénybe vettek. A beruházás elkezdésekor 75 fővel dolgoztak, 2022-ben már 110 munkatársuk volt. És bár az iparági trendnek megfelelően náluk is tapasztalható visszaesés, de az üzem beindulásával, a gyártás felpörgetésével és új partnerek szerzésével azt tervezik, hogy minél előbb elérik a 150 fős létszámot.
Szerző: Tarczy Gyula