Az értékőrzés és fenntarthatóság mozgalma
A Virágos Magyarország több mint három évtizedes története során a környezetszépítésre való fókuszálástól a fenntarthatóság, a helyi értékek megőrzése és a közösségépítés kiemelkedő mozgalmává nőtte ki magát. Változatlan népszerűségét jól mutatja, hogy közel négyszáz helyi közösségtől érkeztek a pályázatok a megmérettetés több mint 50 kategóriájára. A kertész- és tájépítész mérnökökből, várostervezőkből és turisztikai szakemberekből álló önkéntes szakmai zsűri értékelése nyomán közel 80 szakmai elismerést vehettek át a díjakat felajánló minisztériumok és szakmai szervezetek képviselőitől a települések vezetői.
Élhetőség és vonzerő
A Virágos Magyarország fontos törekvése a települések élhetőbb, fenntarthatóbb zöldfelületeinek kialakításán túl az is, hogy ezáltal növelni tudják a turisztikai vonzerejüket és erősítsék a pozitív országképet.
Félszázados versengés
Az Európai Virágos Városok és Falvak versenye Európa legnagyobb múltra visszatekintő megmérettetése. A kezdetek Franciaországba nyúlnak vissza, ahol az első virágosítási versenyt 1959-ben szervezték. Az európai verseny 1975 óta zajlik, Franciaország és az Egyesült Királyság indította, visszatekintve már megközelítőleg 23 000 település, kb. 50 millió emberét érintette ez a különleges versengés.
Nyíregyháza európai fókuszban
Ennek eredményeképpen az Entente Florale Europe keretében 1990 óta minden évben lehetőséget ad Magyarország legvirágosabb települései számára a megmérettetésre. Ennek értelmében – mint a Virágos Magyarország verseny győztese – Nyíregyháza is lehetőséget kap az európai megmérettetésre.
Bemutatkozunk a zsűrinek
Az Entente Florale Europe zsűritagjai 2025. június 28-án érkeznek városunkba. A versenyen tervezetten 8 állomás bevonása történik meg annak érdekében, hogy a zsűri minél átfogóbb képet kapjon a város rövid és hosszú távú elképzeléseiről, a zöldítés témakörében foglaltakról.
A zsűri 10 szempont alapján értékel majd június végén az alábbi kritériumok szerint:
– Az önkormányzat tervei, stratégiái– Fenntarthatóság, egészséges környezet– Tájvédelem, természetvédelem– Közcélú zöldfelületek– Növénytelepítések, növényesítés– Épített örökség, épített környezet– Környezeti nevelés– Turisztikai infrastruktúra– Közösségi részvétel– Kommunikáció, településmarketing
A virágos város napi valóság
Fontos tudni, hogy a város a valódi arcát mutatja be, tehát új, előre nem tervezett fejlesztések nem is indulhatnak el, de persze azon dolgozik a Városüzemeltetés a karbantartási, fenntartási munkákkal és a szokott csinosítással, hogy a zsűri látogatására a legszebb formáját mutassa a település. Ehhez kérik a szervezők, hogy mindenki tegye meg a magáét, csakúgy, mint az eddigiekben, hiszen nem véletlenül kapta a rangos hazai elismerést Nyíregyháza. A Virágos Magyarország fődíjában ugyanis az elmúlt időszakot és a fentebbi szempontok alapján a közösség erőfeszítéseit, valamint az ezt elősegítő, például a NYÍRVV által menedzselt programokat is értékelték. Legyen még virágosabb Nyíregyháza!