A kábítószerek használata olyan összetett társadalmi és egészségügyi gond, amely jelentős hatással van az emberek életére, családjukra, közösségeikre és a közbiztonságra. Ugyanakkor a drogprobléma jelentős társadalmi és népegészségügyi károkkal és költségterhekkel jár.
Ezeknek a problémáknak a kezelésére a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ és az Országos Rendőr-főkapitányság a Drogkutató Intézettel együtt 2023-ban lefolytatott kutatás tapasztalataira építve közösen indította el országos roadshow-ját a megelőző-felvilágosító szolgáltatásban dolgozók és rendőrök részére.
A roadshow keretében a résztvevők megismerkedhetnek a kutatás eredményeivel, és interaktív módon, szimulációk segítségével sajátíthatják el egymás munkamódszereit, ami segít megérteni azokat az akadályokat, kihívásokat, amelyekkel a felek munkájuk során szembesülnek. A közös gyakorlat eredményeként lehetőség nyílik a kábítószerüggyel foglalkozó rendőri állomány, valamint a szociális és egészségügyi ellátórendszer szorosabb együttműködésére, személyes szakmai kapcsolatok kiépítésére. Az eseménysorozat harmadik állomására április 16-án Nyíregyházán kerül sor, közel 60, a régióból érkező szakember részvételével.
Az elterelés intézményrendszere keretében működő megelőző-felvilágosító szolgáltatásban részt vevő egészségügyi, szociális és bűnmegelőzési hálózat együttműködésének javításával várhatóan hatékonyabban lehet kezelni a kábítószerek használatával és terjesztésével összefüggő ártalmakat és veszélyeket.
"A Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Kormányhivatal Népegészségügyi Főosztálya az egészségfejlesztési tevékenység keretében önkéntes középiskolai kortárssegítő képzések szervezése és drogprevenciós foglalkozások megtartása formájában járul hozzá a kábítószer-használat megelőzéséhez. A területi ellátási kötelezettségét illetően ellátja a nyomozó hatóságok által a kábítószert kipróbáló kliensek részére felajánlott ún. elterelés, megelőző felvilágosító szolgáltatást. Népegészségügyi Főosztályunk 2004-től kezdődően folyamatosan biztosítja a kábítószermentes életmód kialakítására motiváló elterelés programot. Ezen program célja az igénybe vevő kliensek kábítószermentes életmód kialakítására történő motiválás, a drogokat kipróbáló fiatalkorúak arányának csökkentése, a kábítószer-probléma nagyságának és az azt kezelő eszközrendszer, infrastruktúra fejlesztéséhez való hozzájárulás. A szolgáltatást ellátó szakemberek szociálpolitikus, okleveles népegészségügyi szakember, valamint egészségfejlesztő mentálhigiéné végzettségekkel rendelkeznek. Kiemelendő, hogy az elterelésben az országon belül a mi vármegyénk az egyetlen, amely az egészségfejlesztésen belül bekapcsolódik ebbe a preventív munkába.Cél a minél szorosabb kapcsolatrendszer kialakítása a rendőrséggel, az igazságszolgáltatás egyéb szereplőivel, a szakkórházakkal és egyéb nonprofit szervezetekkel, fórumokkal, mely kapcsolatrendszer szorosabbra fűzésével elkerülhető, hogy a rendszerben valamennyi segítségre szoruló kliens megkaphassa ezt a megelőző-felvilágosító szolgáltatást."
- fogalmaztott dr. Szabó Tünde Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Kormányhivatal főosztályvezető, vármegyei tisztifőorvos.
Az országos eseménysorozat célja, hogy lehetőséget teremtsünk az együttműködő partnerek közötti kommunikációra és egymás munkájának részletes megismerésére. A szolgáltatások hatékonyságának növelése révén a fiatalok képessé váljanak egy pozitív életstílus kialakítására és a drogok visszautasítására.
Az elterelés intézményrendszere keretében működtetett megelőző-felvilágosító szolgáltatással éves szinten 2000-3000, többségében fiatal kap segítséget a további kábítószer-fogyasztás és a függőség kialakulásának megelőzésében, valamint az egészséges életmódra ösztönzésben.